Румънският гражданин с украински произход, който беше задържан по-рано днес, за да се изясни алибито му във връзка с убийството на телевизионната водеща Виктория Маринова, ще бъде освободен в най-скоро време.
Това съобщи шефът на местната полиция Теодор Атанасов след продължило повече от 5 часа заседание, в което участваха полицаи, прокурори от София и Русе, вътрешният министър Младен Маринов, шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов и говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Очакваше се след него да има подробности около разследването.
Няма нови факти
Полицейският шеф обаче излезе да говори пред медиите, за да обяви, че няма нови факти, които да бъдат съобщени, както и че няма заподозрян за извършването на престъплението. След това той се върна в сградата на полицията, а вратите бяха заключени зад гърба му. Заседанието продължава и не е известно кога ще приключи. САЩ и Евросъюзът вече предложиха помощ за разкриването на престъплението, но засега няма коментар от българските власти дали ще се възползват от нея.
Пред полицията в Русе, освен представители на българските медии, от часове има голяма група чуждестранни журналисти, повечето от тях - румънски. Те пристигнаха малко след като изтече информация, че има арестуван за убийството на Виктория Маринова. Малко по-късно полицията отрече и уточни, че задържаният е в управлението само за да се изясни дали има алиби.
Продължителното чакане, засиленият медиен интерес и липсата на официална информация доведе до комични ситуации. В една от тях журналисти гониха до колата му излязъл от сградата русенски полицай, когото помислиха за задържания.
Версиите
Така в края на третия ден от жестокото убийство все още няма официална информация за основната версия, по която се работи, нито за евентуални заподозрени. Първоначално разследващите заявиха, че версията убийството да е свързано с работата на тв водещата е малко вероятна, но по-късно коригираха позицията си с акцент, че се работи върху всички верисии и никоя не е изключена. Последното предаване на Виктория Маринова от 30 септември включва интервю с журналистите Димитър Стоянов от "Бивол" и Атила Биро (Attila Biro) от RISE Project Romania, арестувани докато водят разследване за корупция при разпределението на средства за европроекти от "Джи Пи груп". Интервюто е направено от друг журналист - редакторът на предаването Иван Иванов.
Вчера акцент в изявлението на вътрешния министър беше, че екип от Института по психология на МВР прави психопрофил на извършителя, като разследващите не изключват убийството да е "случайно събитие, извършено от човек с психични отклонения и изявен полов нагон, или планирани действия от такова лице или пък от друг, но с личен мотив".
По-рано днес полицията загради с ленти мястото, където беше намерено тялото на Виктория Маринова. Това стана на третия ден от убийството и малко преди обявеното от бившия й съпруг Свилен Максимов "гражданско претърсване", в което той възнамеряваше да търси улики на местопрестъплението.
Отново бдение
В Русе и София и днес имаше възпоминателни събития за Виктория Маринова. В родния град на телевизионната водеща имаше бягане по маршрута, по който е тренирала тя, огранизирано от Runners of Ruse (Бегачите на Русе). В столицата бдението отново беше пред Съдебната палата.
Обявената в социалните мрежи блокада на кръговото кръстовище преди Дунав мост не се състоя, след като по-рано днес в апел, публикуван на сайта на TVN, близките и колегите на убитата тв водеща призоваха за търпение "Вярваме, че полицията е на финалната права да разкрие извършителя. Молим Ви, не прибягвайте до никакви крайни мерки!!! Така няма да помогнем, а напротив. Ще има време за гняв! Просто нека не е днес!", се казва в апела.
Убийството предизвика силен отзвук извън България. Множество международни организации, както и представители на еврокомисията, настояха властите в България да направят задълбочено разследване на случая и да установят извършителя на престъплението. За случая съобщиха редица авторитетни световни медии, сред които Би Би Си, "Файненшъл таймс", "Гардиън", "Политико","Фокс нюз" и Си Ен Ен и "Ал Джазира". Днес Съюзът на издателите в България излезе с позиция, в която също настоява за задълбочено разследване.
Dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар