Министерството на енергетиката обсъжда различни варианти за спасяването на държавната ТЕЦ "Марица изток 2" след като въглеродните квоти поскъпнаха на международния пазар, а това застрашава финансово и българската централа. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на блиц контрола в парламентарната комисия по енергетика, цитирана от БТА.

Тя се изказа скептично за идеята въглищната централа да се обедини с АЕЦ "Козлодуй" в общо дружество. Причината са поети от АЕЦ "Козлодуй" финансови ангажименти към международни институции и рискът от предсрочна изискуемост на заем от 215 млн. долара, изтеглен от атомната централа през 2000 г. Евентуално обединение на двете най-големи производствени общности в страната може да доведе до концентрация на пазара на електроенергия, е друг аргумент против.

Петкова изтъкна, че това, което се случва с ТЕЦ "Марица-Изток 2", е факт и за всички въглищни централи в Европа, защото емисиите са достигнали на нива от 25 евро на тон. Енергийният министър заяви, че българската електроенергийна система не е подготвена и не би могла да издържи без мощностите от въглищните централи.

Сред краткосрочните мерки е търсенето на възможност до края на март 2019 г. да бъдат купени емисиите за ТЕЦ "Марица-Изток 2". Разчетите сочат, че необходимата сума е над 466 млн. лв. Подобен проблем стоял и пред Германия, Гърция, Полша, Румъния и Петкова е уверена, че с общи усилия ще се намери подходящото решение.

Дневник