Решението на Светия синод на Вселенската патриаршия представлява узаконяване на разкол. То е прекрачване на границите на неприемливото и е катастрофално за нея и за единството на православния свят.

Това заяви свещеник Александър Волков, говорител на Московския и руски патриарх Кирил, цитиран от агенция ТАСС. Руската православна църква ще бъде принудена за скъса евхаристичното общение с Константинопол, цитира думите му агенция "Интерфакс".

Причината е днешното решение от Истанбул да бъде отменена анатема на Московската патриаршия срещу украинския митрополит Филарет от 2008 г. заради опитите му да създаде независима украинска православна църква. Освен това вече не се зачита признатото през 1686 г. върховенство на Москва над Киевската митрополия. Признават се за канонични и две православни църкви в Украйна, което се възприема като финални стъпки за подготовка появата на Украинска православна църква и официалното ѝ признаване от Вселенската патриаршия.

Това предизвика остра реакция и в Киев. Василий Анисимов, говорител на Украинската православна църква на Московската патриаршия, казва за РИА Новости", че не изключват анатемосване на вселенския патриарх Вартоломей и прекратяване на отношенията с Константинополската патриаршия. Ответните мерки ще бъдат решени от митрополит Онуфрий (ръководителят на УПЦ МП) и Свети синод, но това, което прави Вселенската патриаршия, е "беззаконие" и "враждебен акт по отношение на църквата", допълва Анисимов.

Той допълни, че патриарсите в Константинопол "неведнъж са изпадали в ерес, а патриархът няма статут на безгрешен".

Освен, че в РПЦ говорят за "легализиране на разкола", там не изключват и "масови опити за завземане на храмове" в Украйна, където има над 12 000 църкви и манастири под контрола на Москва. "Има основателни опасения, че присъединяване на общините на каноничната църква (УПЦ МП) към изкуствено създадената "автокефална структура ще става с помощта на политически и административен натиск или дори с употреба на сила", казва пред РБК митрополит Иларион, ръководител на отдела за международни църковни връзки на РПЦ.

Според него създаването на единна поместна църква в Украйна е чисто политически проект и че в страната вече били "завзети над 50 храма на каноничната църква". Дари църковната община да успее да защити в съда правото си върху църковната сграда, съдебните решения за връщането на храма не се изпълняват, допълва той.

Иларион обвини Филарет и в открити претенции към Киево-Печорската и Почаевската лавра - двата манастира с най-висок статут в Украйна, които се смята, че директно и безспорно са под върховенството на патриарх Кирил. В края на днешното съобщение от Вселенската патриаршия се отправя призив всички страни в спора да избягват присвояване на църкви, манастири и други видове собственост, всякакво отмъщение и насилие.

Тази вечер украинският президент Петро Порошенко предупреди в "Туитър, че "ако видите някой да призовава да се завземат със сила манастири или храмове, да знаете, че това са агенти на Москва. Защото целта на Кремъл е да разпали религиозна война в Украйна".

Но "външният министър" на Московската патриаршия настоява, че решението на Вселенската патриаршия "заплашва още повече да разцепи страната - вече по конфесионален признак, и да предизвика масови опити за превземане на храмове и манастири под предлог за "доброволното им преминаване" към изкуствено създадена структура".

В действителност в решението от Истанбул не се признава автокефалия, а се канонизинат две църкви в Украйна и се възстановява статутът на техните духовни водачи. В интервю за Радио "Ехото на Москва" митрополит Филарет бе обяснил преди време, че първо трябва няколко украински църкви да се обединят, като освен споменатите две той добави и част от украинските църковни общини на Московската патриаршия. Анализаторът по религиозни въпроси Роман Лукин казва днес пред РБК, че днес "са легитимирани елементите, които трябва да влязат в единната поместна църква на Украйна и от гледната точка на Константинопол трябва да има събор на такава църква с легитимни представители, които да изберат ръководител на събора, на когото ще бъде връчен томос".

Филарет отбелязва на пресконференция, че появата в Украйна на единна канонична православна църква не означава, че в страната не може да има и такава, която едновременно се нарича украинска и е част от Руската православна църква на Московската патриаршия. По думите му като патриарх той ще позволи на украинската църква "да се обедини с архиереите от Московската патриаршия, които поискат това".

Дневник