От близо месец Министерството на здравеопазването работило по създаването на нова Национална програма за донорство и Пътна карта към нея. Това съобщи зам.-министърът Бойко Пенков на брифинг, след като почина млад мъж, който чакаше за белодробна трансплантация.
Пенков каза, че 29-годишният мъж е трябвало да пътува в началото на следващата седмица до най-големия трансплантационен център в Рим, където да се консултират възможностите за трансплантация при неговото състояние. Българските лекари са посочили, че трансплантация е била невъзможна поради наличие на редица противопоказания.
"Проблемът с донорството е сериозен. От началото на 2018 година, след присъединяването на 115 държави на декларация срещу трафика на органи и трансплантационен туризъм, все повече европейски държави отказват достъпа на чужди пациенти до своите трансплантационни центрове и програми", каза Пенков.
По думите му това е причината осемте държави членки на Евротрансплант – Германия, Австрия, Белгия, Холандия, Словакия, Хърватия, Люксембург и Унгария – да отказват трансплантация на български пациенти. За да може те да бъдат лекувани в тези държави, България трябва да отговаря на критерия десет донора на милион население годишно.
"Трансплантациите са приоритет и на правителството, и на Министерството на здравеопазването, средствата за тях са налични, а в случай на необходимост, ще бъде осигурен и допълнителен ресурс", заяви Пенков.
По думите му преговорите с международни специалисти са в напреднал етап. "Вече бяха извършени първите посещения от чужди лекари, които се запознаха с възможностите на страната ни", каза Пенков.
Изпълнителният директор на агенцията по трансплантации Михаил Христов посочи, че от началото на 2018 година досега трупните донори в България са едва десет. Според данните за донорството в Европейския съюз България е в дъното на класацията, подчерта той. Мерките за насърчаване на донорството включват спешни законодателни и нормативни промени, активна работа с координаторите от центровете по донорство, подготовка на екипи, които да извършват трансплантации, и провеждане на мащабна национална кампания за донорството.
Христов зае поста преди по-малко от месец на на на два пъти оттеглилата се д-р Марияна Симеонова. От думите й на пресконференция след оставката й се разбра, че част от причините да се откаже от поста са и проблеми с комуникацията сред администрациите и институциите в сферата, бюрократични спънки и тромави процедури.
Работата по Националната програма и Пътната карта към нея е със срок до шест месеца, информираха още от ресорното министерство.
Dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
порнографията в здравното министерство в скапаната държава , няма да се оправи никога
Анонимен
да се върнат кумовете закони
Анонимен
не можах да разбера шуробаджанашките закони ли имаш в предвид