До момента имам отговор от Каракачанов, който казва: Да, така трябва, правилно е, съгласен съм". Нямам отговор от Валери Симеонов, който продължава да казва: Аз ще помисля, ще видя". Така лидерът на "Атака" Волен Сидеров отговори в интервю за БНР на въпроса дали "Обединени патриоти" ще се явят заедно на предстоящите през май догодина избори за европейски парламент.

"Нашето споразумение е само за участие в парламентарните избори през 2017 г., то не важи за европейските избори, трябва да взема решение, но в момента не мога да ви кажа. Аз и Каракачанов вече го подканвахме (Валери Симеонов - б.р.) няколко пъти да каже по-скоро, защото на практика трябва да започваме вече кампанията", каза Сидеров. Той припомни, че партия "Атака" получи покана за членство в Консервативния алианс на Европа и ще подаде формално документи. Това беше обявено на конференция в петък, на която евродепутатът Николай Бареков каза, че Сидеров може да оглави листа на бъдещо консервативно обединение.

"Въпроси, които не са обсъждани на коалиционен формат, не коментирам. Трябва да се обсъждат и да се взимат решения. Кой какво иска, си е негов проблем", коментира в петък Валери Симеонов пред "Дневник". Според информация на "Дневник" Сидеров е изразил желанието си да води листа на коалицията отдавна, но коалиционните му партньори Валери Симеонов и Красимир Каракачанов държат водач на евентуална листа да бъде евродепутатът Ангел Джамбазки (ВМРО).

На хората им се повръщало от либерализъм

"Историческият момент е такъв, че на европейското поле, а значи и на българското, става огромен сблъсък между консервативни идеи и либерализъм. Либерализмът беше властващ през периода след падането на Берлинската стена. Обаче на хората започна да им се повръща от това и казват: Стига толкова, не искаме мигранти от където си поискат. Надявам се, че в крайна сметка ще спечели тази разумна среда, която са и консерваторите", каза лидерът на "Атака". Той никога не бил одобрявал "хитлеристкия начин на национализъм, защото той е антихристиянски и античовешки по всякакъв начин".

Тръмп и Путин били типични консерватори

Според вижданията на Консервативния алианс ЕС не трябва да се разпада, но трябва да се промени, за да се върне в него демокрацията, която по думите му в момента била "отнета". Сидеров коментира, че и в Европейската народна партия предстои "наместване", защото вече ясно личат пролиберално крило и такова, което търси път към консерваторите. И Тръмп, и Путин са типични консерватори, изтъкна Сидеров, според когото "и двете свръхсили би трябвало да са полезни за Европа, но тя трябва да намери ползата за себе си от тях, като стане по-консервативна и стане по-егоистична за себе си".

По думите му премиерът Борисов "води по-гъвкава политика", отколкото той би водил на негово място. "За мен беше наложено мнението, че съм бил по-краен, по-радикален и не знам си какъв, но виждаме, че сега тези мои виждания, които ги наричаха крайни, стават водещи в Европа. Самият Борисов и неговите евродепутати, за което ги поздравих, гласуваха за първи път различно от мейнстрийма – в защита на Орбан, когато стана дума за санкции срещу него в ЕП. Това означава, че има промяна, че нищо не статично", каза лидерът на "Атака" и добави, че политиката на ГЕРБ съзрява с времето.

Бареков предавал щафетата на Сидеров

Според него Николай Бареков е човек, който се е преборил да вкара двама евродепутати в ЕП и е заел своето място в Консервативния алианс в последните пет години. "Той е заместник-председател на бюрото. Тоест, той извоюва една позиция от българска страна, аз го гледам като представител на България, която позиция иска някак си щафетно да я предаде на българска партия и вижда в лицето на "Атака" такава. Това са нашите отношения с Бареков и аз не знам някой да каже тук нещо лошо. Тук не става дума за изневяра на коалиционното ми споразумение с Патриотите, а за една възможност да се вземе позиция в Консервативния алианс и аз мисля, че моите партньори трябва само да одобряват това, а не да го критикуват, ако са разумни политици", каза още Сидеров.

Dnevnik.bg