Административният съд във Варна обяви за недопустима жалбата на двамата общински съветници Григор Григоров (Реформатори и патриоти) и Костадин Костадинов (Възраждане), които атакуваха решението, с което Общински съвет – Варна упълномощи кмета на града да купи т.нар. "Дупка" в центъра на града за 43.2 млн. лв. Това става ясно от съобщение на пресцентъра на съда.

Според разпространената информация с Решението на Общинския съвет на практика е одобрена изготвената пазарна оценка на компанията "Централен универсален магазин Варна", собственик на терена от близо 3 дка, станал известен като "Дупката". Със същото решение кметът на Варна бе упълномощен да осигури необходимите средства за сделката от държавния бюджет и допуснаха предварително й изпълнение. Със жалбата си до Административния съд във Варна Григоров и Костадинов поискаха тези решения да бъдат отменени като незаконосъобразни.

След извършването на проверка обаче, съдът е установил, че жалбата е процесуално недопустима, тъй като е подадена от общински съветници, участвали в гласуването. "Правото на оспорване срещу всички административни актове, включително тези, постановени от общинските съвети, е предоставено на областните управители, на кметовете на общини и на прокуратурата", е записано в днешните мотиви за отхвърляне на жалбата.

Определението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на двамата жалбоподатели.

Преди няколко дни, на пресконференция във Варна, и съпредседателите на "Демократична България" – Христо Иванов ( Да, България) и Атанас Атанасов (ДСБ), Владислав Панев (Зелените) обявиха, че също предприемат правни действия с цел незабавното спиране на сделката между Община Варна и "ЦУМ – Варна" АД като са сезирали областния управител на Варненска област Стоян Пасев и Окръжната прокуратура – Варна.

От обединението настояват Пасев да упражни правомощията си и да върне Решението на Общинския съвет за покупка на "ЦУМ – Варна" АД за ново обсъждане или да оспори законосъобразността му и предварителното му изпълнение пред Административния съд в града.
Искането на "Демократична България" до Окръжната прокуратура е в правомощията си за общ надзор за законосъобразност на административните актове на Общинския съвет да оспори решението за сделката и да иска спиране на предварителното му изпълнение.

"Да, България", ДСБ и "Зелените" обявиха и намерението си да отнесат казуса и към Европейската комисия, тъй като според тях ако бъде сключена, сделката ще представлява неправомерна държавна помощ.

dnevnik.bg