Комисията за защита на конкуренцията за втори път отказа да разреши на "Инерком" да придобие българския бизнес на ЧЕЗ. Това се вижда от съобщение на сайта на антимонополното ведомство.
Решението на комисията е от днес.
Комисията този път се произнесе скоростно по заявката на "Инерком", която бе изпратена на 21 септември. Това се случи, след като собственикът на кандидата за ЧЕЗ Гинка Върбакова предприе структурни промени, чрез които самата тя излезе от няколко дружества в групата, които се занимават с производство на соларна енергия. Причината за това стана предишният отказ на комисията, в който отказът бе мотивиран тъкмо с тези дружества.
С второто уведомление, изпратено до Комисията за защита на конкуренцията, е отправено искане безусловно да се разреши осъществяването на планираната концентрация, тъй като не се очаква концентрацията да породи хоризонтални или нехоризонтални ефекти, които биха могли да окажат неблагоприятно въздействие върху конкуренцията. "Инерком" уведомява и че през август 2018 г. е извършена структурна промяна в групата на "Инерком" и тя вече не включва производители на електрическа енергия.
Мотивите за отказ за образуване на производство са, че комисията вече е била уведомена за същата сделка между същите страни, със същите предмет и цел, и се е произнесла. Комисията допълва, че жалбата за първото решение е още в процес на административно производство.
"Наличието на висящо административно производство със същия предмет и с участието на същата страна, във фазата на съдебно оспорване, е абсолютна отрицателна процесуална предпоставка за образуване на ново производство пред административния орган", посочва комисията.
Напомня се, че според текст от Административнопроцесуалния кодекс никой друг орган няма право да поеме дело, което вече се разглежда от съда.
Комисията допълва и че посочените от "Инерком" нови обстоятелства имат по-скоро отношение към въпросното дело.
Това решение на комисията подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар