В следващите 12 месеца 73% от работодателите ще търсят да наемат нови хора. Най-голям дял сред тях ще имат общите работници. Това показва анкета, проведена миналия месец сред 63 работодатели от Шуменска област, сред които и 4 с над 250 души служители.

Данните бяха обявени днес на заседание на Постоянната комисия по заетостта към Областния съвет за развитие.

На работодателите са поставени 10 въпроса. От отговорите става ясно, че половината от анкетираните фирми смятат да открият най-малко 102 работни места за неквалифицирани работници, както и 41 за работници в преработващата промишленост.

От специалистите с квалификация най-търсени ще бъдат тези в строителния бранш - 32 строители, 33 строителни техници, 39 помощници в строителството и 17 пътни строители. Много търсени ще бъдат и машинните оператори /21 работни места/, заварчиците, електротехниците, шофьорите и озеленителите.

По-голямата част от бизнеса ще търси хора за постоянна заетост.

Работодателите очакват  от работниците те да притежават най-вече самоконтрол и дисциплина /54 фирми/, но и да могат да работят под напрежение /43 фирми/.

"От това изследване не се вижда по-важното - какво става занапред. Ние търсим шлосери, а светът е в четвъртата индустриална революция - изкуствен интелект, нано технологии и т.н. Ние изоставаме рязко в технологично развитие. Проблемът е в равнището на квалификацията на тези, които бизнесът търси", каза председателят на Шуменската търговско-промишлена палата /ШТТП/ Христо Дечев.

Той изрази разочарование и от това, че само 63 работодатели са участвали в анкетата на Бюрото по труда, при над 4600 фирми в региона. Според него този факт е израз на недоверие на бизнеса към това, което държавата върши. 

Неговите възгледи не бяха споделени от директора на Регионалната служба по заетостта във Варна Божидар Михайлов. "От началото на годината до септември над 5 300 души са започнали работа в Шуменска област. Казвам това в подкрепа на нашите изводи, че бизнесът се развива и търси работници", каза Михайлов. Той призна, че има недостиг на работна ръка, но посочи основна причина за това миграцията в чужбина.

Безработицата в Шуменско е 9,4%, което е с близо 2% по-малко от година по-рано.

ШУМ.БГ