Единодушно парламентарната здравна комисия одобри на първо четене законопоректа за хората с увреждания, който е част от пакета от мерки за реформа в сферата на подпомагане на хората с увреждания, изисквани и от протестиращите вече няколко месеца майки от инициативата "Системата ни убива".
Днес и други комисии разкглеждат законопроекта, заедно и с проектите на закони за личната помощ, като водещата комисия по социална политика също обсъжда текстовете.
"Искаме не да получаваме социални помощи, а хората с увреждания да влязат в сферата на заетостта", заяви по време на заседанието Весела Одаджиева от протестиращите майки. И изрази надежда заложените в законопроекта добри намерения да бъдат реализирани на практика. Включително създаването на единен орган, който да координира общата политика в сферата на подпомагане на хората с увреждания, които в момента са разпокъсани между ведомствата.
И председателят на здравната комисия Даниела Дариткова от ГЕРБ коментира, че законопроектът поставя добра основа за реформи.
Преди около седмица и Националният съвет за тристранно сътрудничество одобри текстовете, но от подкрепа се въздържаха всички работодатели и КТ "Подкрепа". Единствено КНСБ подкрепи законодателното предложение.
Основен спорен въпрос и днес се оказха идеите за въвеждане на квоти за работодателите за наемане на служители с намалена работоспособност. И ако не се спазват тези квоти – плащането на компенсационна вноска.
От бизнеса смятат още, че ще се изхарчат допълнително 150 милиона лева, без да се решат проблемите на хората с увреждания. А основната забележка на бизнеса по отношение на това, че няма промени, е свързана с оставането на медицинската експертиза - ТЕЛК решенията, като водеща при индивидуалната оценка. Според работодателите не се вижда крачка към прилагане на Международната класификация на функционалността.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
бизнеса му е ясно, че при нужда не може да уволни такива работници, значи остават на пожизнена хранилка
Глупакът
Човек с двигателни увреждания съм и непрекъснато работя с преводи и лев, не съм взел на готово от държавата.Желая ви моята пенсия и патерица.
Анонимен
аз смятам, че тези 150000000лв да се дадат на децата за лечение в чужбина и за трансплантации