Предлагаме на народните представители да разгледат единствено проекта на бюджет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2019 година, а всички предложени с преходните и заключителни разпоредби изменения в други закони да бъдат върнати на вносителите за внасяне след предварително обществено обсъждане и извършени анализи и оценка на въздействието. Това заявиха в становище до медиите от сдружението на частните болници.

Утре три парламентарни комисии ще разглеждат бюджета на касата. Здравните власти се опитват с преходните и заключителни разпоредби на проекта да прокарат и около 50 страници промени, които ще направят съществени изменения в здравния сектор.

Преди заседанието от сдружението излагат своите възражения. "Присъединяваме се към всички, изразили досега мнения, че приемането на изменения в устройствени закони като преходни разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК е в нарушения на конституцията на страната и заобикаля изискванията на Закона за нормативните актове. Този подход лишава нас и всички граждани от възможността да изразим становище и да направим предложения по измененията на законите. Предлагат се значителни изменения на цялата здравна система, без да са направени никакви предварителни оценки и икономически анализи за въздействието", отбелязват от сдружението.

 По същество те изчисляват, че според тях не са верни сметките, според които държавата ще плати 1 394 589 000 лв. За хората, които тя осигурява – пенсионери, държавни служители, деца, работещи в отбраната и съдебната власт и др., сдружението смята, че сумата е не по-малко от 1 800 000 000 лв. И предлага на депутатите да изискат от Министерството на финансите подробна справка за броя лица във всяка от посочените в закона категории лица, осигурявани за сметка на държавния бюджет, и начина на изчисления на дължимите осигуровки.

Сдружението се обявява и категорично против предвижданото цялостно прелицензиране на болниците.

Друг повод за критика е, че с проекта за бюджет се предвиждат около 160 млн. лв. за заплащане на лечение на българи в чужбина. А в същото време няма средства, с които държавата да плати дължими суми на болниците "за извършеното от български болници лечение над изкуствено определените лимити". Сдружението пресмята, че за 2015 г., 2016 г. и 2017 г. НЗОК дължи на българските болници 124 милиона лева за медицинска помощ на здравноосигурени лица.

Организацията отново възразява срещу въведеното преди три години лимитиране на медицинските дейности. "Разпределението на средствата по квоти на отделните лечебни заведения е в нарушение на основен конституционен принцип и на изискванията на Закона за защита на конкуренцията", пишат в становището си от сдружението.

Дневник