Парламентарната комисия по образование и наука одобри на първо четене отделянето на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) от Българската академия на науките (БАН), което ще стане със закона за държавния бюджет от 1 януари следващата година и ще обхване цялото имущество на института. Днес с 12 гласа "за" и 8 "против" в комисията бе одобрен на първо четене проектобюджетът за 2019 г.

Ръководството на академията изрази становище, че той е противоконституционен, и поиска отпадане на текстовете, касаещи института. То обвини Министерството на образованието и науката (МОН), че не спазва договорките между тях, според които институтът трябва да бъде изваден по правилата на БАН и след преглед на имуществото, който ще продължи и след края на годината. Министър Красимир Вълчев пък обяви, че изваждането трябва да стане със закон, за да има правоприемственост, и каза, че ведомството не е нарушило споразумението. И от ГЕРБ, и от БСП заявиха, че комисията не е арбитър в спора.

От БАН, чийто бюджет без института е 94 млн. лева при 98 млн. т.г., поискаха повече средства за заплати, за да имат годишен ръст от 20% при планирано увеличение с 10%. От университетите също казаха, че е нужно увеличение на преподавателските заплати.

На първо четене бе приет проектобюджетът за образование и наука, тригодишната бюджетна прогноза към който предвижда 4.2 млрд. лева за образование т.г. В проектобюджета за следващата година са отделени 330 млн. лева повече за учителски заплати заради планираното увеличение с 20%. От 1 януари се предвижда стартовото възнаграждение да бъде увеличено от 760 на 920 лева.

За пръв път с бюджетни пари ще бъдат финансирани дейностите по интереси на близо 700 хил ученици. За целта са отделени около 25 млн. лева. Държавата ще отпусне и средства за ученици от уязвимите групи, които са в гимназиален етап. Към момента такива средства се отпускат само за децата до 7 клас включително. В проектобюджета за 2019 г. са предвидени 30 млн. лева по това перо, или с 8 млн. лева повече от т.г.

През следващата година за издръжка на обучението на студенти и докторанти ще бъдат дадени допълнителни 39 млн. лева, които се очаква да се разпределят според рейтинговата система.

За пръв път през следващата година държавата ще освобождава от такси студенти в специалности, които са с идентифициран бъдещ недостиг на пазара на труда. За целта в проектобюджета за 2019 г. са предвидени 2 млн. лева.

Дневник