ДПС настоява за оставката на вицепремиера Валери Симеонов и всички патриоти от управлението или правителството ще падне. Това коментира депутатът от ДПС Хамид Хамид в ефира на "Нова телевизия". Повод за искането е протестът на майките с деца с увреждания и репликата на Симеонов, че това са "група кресливи жени, които спекулират с уж болни деца", както и скандалите около Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ).

"Това, което изрече, тези безчувствени думи, които вече цяла България, а може и Европа, ги коментират, но наред с това и Държавната агенция за българите в чужбина е в неговия ресор. Ако някой не може да си контролира ресора, няма място в изпълнителната власт", заяви Хамид.

"Имаме различни политически инструменти за това, но няма да издам стратегията. Валидността вече изтича", коментира той. "Няма решение на ДПС за бойкот на заседанията. Всяка сутрин заседава парламентарната група по актуални въпроси за деня и решава за съответния ден. Решението ни от по-предишния централен съвет е за демонтаж на правителството и ние изпълняваме това решение. Ще продължим до пълния демонтаж на това правителство."

Хамид засегна и темата за сигнали със злоупотреби за получаване на българско гражданство. "Предложихме анкетна комисия, която да разследва продажбите с паспорти. Това проекторешение не видя бял свят. ГЕРБ покри изсветляването на тези факти", коментира Хамид.

По думите му има данни за злоупотреби за период, различен от управлението на Харалампиев. "Там основните твърдения са за огромни злоупотреби с издаване на удостоверения за българско гражданство, датиращи от 2015-2016 г. Има изнесени твърдения и те трябва да се проверят. Отхвърлянето на предложението за тази комисия ми изглежда като опъване на чадър", заяви той и добави, че всеки от патриотите е крайно нежелан.

Хамид е на мнение, че има случаи, в които "Обединени патриоти" и ГЕРБ са на различно мнение по важни въпроси - един от тях е данъчната политика. "Не сме искали наши представители във властта. Когато има аритметика, има такива изкривявания. Искаме програма за ускорено развитие на България", завърши той.

Дневник