995 семейства с деца в Шуменско са емигрирали или са се преместили да живеят в други области през последната година.
Това са установили комисиите по Механизма по обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст, стана ясно днес на заседание на Областния съвет за развитие.
През последната година специалистите са посетили общо 1241 семейства с деца, които не посещават училище. В близо 300 от къщите те намерили избягалите ученици и говорили с родителите им. Убеждаването и обясняването на нуждата от образование обаче се оказали нелека задача. За началото на учебната година едва 22 деца били върнати в училище, обясни началникът на Регионалното управление на образованието Светлана Милева.
„Необходимо е ежедневно да бъдат посещавани къщите в случаите, когато дете не се яви в училище. Бих казала, че това е най-добрата практика, за да се задържат децата в училище“, обясни още Светлана Милева.
Като добър пример за задържане на учениците в училище Светлана Милева посочи работата на педагозите в Основното училище в Нови пазар, средните училища във Върбица и Смядово, училищата в селата Градище и Мадара. По думите й от голямо значение е активната роля на общините в подкрепа на училищната общност и отбеляза идеята на община Смядово, където се финансират от общината курсове за придобиване на шофьорска правоспособност за ученици в гимназиален етап, които редовно посещават училище.
В област Шумен по механизма за задържане и връщане на деца в училище през 2017/2018 г. са работили 36 екипа, а през тази учебна година те са 53. В екипите са включени учители образователни експерти, социални служители, медиатори, кметове, полицаи.
*В първоначално публикувания материал броят на емигриралите семейства с деца в ученическа възраст бе 700. По-късно от пресслужбата на РУО-Шумен изпратиха писмо до медиите, с което коригираха изнесената от началника им Светлана Милева информация.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Те децата с родителите си трагват то в тая мизерия живее ли се накрая ще останат ромите и те ще зе погрижат за родите ли те ви балаци сринахте държавата
учител
В екипите са включени много хора, но ходят само учителите.
Защо?
Анонимен
Ето 53 човека са екипите а резултата е 22 ученика върнати от 1000. Суперефективни са тези екипи, ама като гледам само в усвояването на заплати. За какво се прави това? По-добре да бяха дали тези пари като помощ на родителите, ако върнат децата си в училище.
Анонимен
никой , дами и господа не е в състояние да спре бедният българин да емигрира от тая държава в която се е родил и която на свои ред не му помага в тия трудни години на глад и лишения р ще отиде там където му зачитат човешките права р за това въобще не се правете на изненадани
ПРОТИВ
На сила хубост не става. Не стига, че пукната пара не дават братята въглени за данъци, ток, вода и т.н а сега ѝ ще ходим по махалите да ги събираме, да ги колим, да им се кланяме да ходят на училище?
Вие съвсем се сбъркахте. Точно заради тези примати в училищата Българите напускат града или страната.
Не може да ме убедите, че като ги вкарате в училище ги възпитавате или интегрирате. Просто си попълвате статистиката и запълвате квотите за паралелките си.
Това е смешно и е невероятна простотия!
Като не искат да учат ги накарайте да работят. Има работа колкото искаш за тях. С тези аборигени само сваляте нивото на образованието в БГ, което и без друго не е особенно високо.
България е на едно от първите места по достъпност на образованието - над 98,3% от хората завършват образование.
Но реално образовани ли са? Грамотни ли са? Конкурентноспособни ли са за трудовия пазар?
Анонимен
Ромите първи избягаха !
Анонимен
Евала, ще им се молим да отидат на училище! Евала на Демокрацията! До година пак да не забравите да гласувате за ИЗРОД*ТЕ в парламента! Те ще ви оправят, ама отз*ад!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Според законите на България образованието до 16-годишна възраст е задължително. Училищата са общински. Значи, кметствата не спазват закона и не санкционират нарушителите. Кметовете не искат да глобяват, защото стават лоши, те са на изборна длъжност и се страхуват от избирателите си. Училищните ръководства също са в конфликт на интереси. Учителите биват пращани като на просия по къщите. след това няма как да имат изисквания към ученици, пред които са се унижавали.
Законът трябва да се спазва. Първо трябва да се санкционират кметовете за неспазване на закона. Като започнат да удържат лично от тяхната заплата, бързо-бързо ще намерят общ език с избирателите си.
Кметовете чрез бездействието си саботират образованието, което, дългосрочно погледнато, е държавен саботаж.