995 семейства с деца в Шуменско са емигрирали или са се преместили да живеят в други области през последната година.
Това са установили комисиите по Механизма по обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст, стана ясно днес на заседание на Областния съвет за развитие.
През последната година специалистите са посетили общо 1241 семейства с деца, които не посещават училище. В близо 300 от къщите те намерили избягалите ученици и говорили с родителите им. Убеждаването и обясняването на нуждата от образование обаче се оказали нелека задача. За началото на учебната година едва 22 деца били върнати в училище, обясни началникът на Регионалното управление на образованието Светлана Милева.
„Необходимо е ежедневно да бъдат посещавани къщите в случаите, когато дете не се яви в училище. Бих казала, че това е най-добрата практика, за да се задържат децата в училище“, обясни още Светлана Милева.
Като добър пример за задържане на учениците в училище Светлана Милева посочи работата на педагозите в Основното училище в Нови пазар, средните училища във Върбица и Смядово, училищата в селата Градище и Мадара. По думите й от голямо значение е активната роля на общините в подкрепа на училищната общност и отбеляза идеята на община Смядово, където се финансират от общината курсове за придобиване на шофьорска правоспособност за ученици в гимназиален етап, които редовно посещават училище.
В област Шумен по механизма за задържане и връщане на деца в училище през 2017/2018 г. са работили 36 екипа, а през тази учебна година те са 53. В екипите са включени учители образователни експерти, социални служители, медиатори, кметове, полицаи.
*В първоначално публикувания материал броят на емигриралите семейства с деца в ученическа възраст бе 700. По-късно от пресслужбата на РУО-Шумен изпратиха писмо до медиите, с което коригираха изнесената от началника им Светлана Милева информация.
ШУМ.БГ
Коментари
патриот
Къде и зам. губернаторката? Защо я няма на такива важни заседания, че тя нали е символ на образованите в Шумен, че даже отговаря за образованието? Да и чуем гласчето, позицията, мнението за образованието в Шумен...турско цигански град със затихвощи функции.
Анонимен
аууууууууууууууууууу , ама да знаете колкоооооо съм изненадана , чак няма да повярвате
вилаета
Кемъл изтървал папура в чуждо дере?Кво заседание,кви пет лева?Треска ги тресе...
Бай шиле
Ако ми дадат властта ще затворя на 80% селските училища.Там само заплати се вземат и разходи за сгради и така нататък.Отчита се дейност и накрая тези дето учат завършват без да знаят българският пък камо ли да пишат и смятат.Че и заплатите ще се вдигат на тези учители.Оправия няма.Да се вдигат заплатите на учители където има видими и практически знания.То в самият Шумен е такова положението в половината училища ,а за селата се изказах.Туй трайкото,първото,селскотопанският,строителен само водят ученици по списък.Никой не ходи на училище и никой не им пише отсъствия или 2-и 3-ки щото ще си загубят порите и заплатите.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
положението е отчайващо , наистина