Средно между 15 и 20 на сто да се увеличат от догодина заплатите на заетите в здравния сектор, като увеличението ще е около 200 лева. Това предвижда подписаният днес нов колективен трудов договор в сектора на здравеопазването.
В същото време работодателите и синдикатите изразиха надежда след тази позитивна стъпка, да се работи и по-усилено за преодоляване на тежките дисбаланси при заплащането на медицинските специалисти в различните региони на страната. А също и в самите болници между различните специалисти.
"Подписахме с идеята, препоръката, виждането освен регулирането на основната работна заплата, да положим всички усилия да преодолеем много тежките диспропорции в системата. В противен случай рискуваме в цялата здравна система, с изключение на няколко по-големи града, да останем без кадри", заяви при подписванет она договора д-р Мими Виткова от КРИБ. И отбеляза, че на места заплатите за трицифрени, а в други болници достигат и петцифрени суми.
"Трябва да се сложи ред в тази кочина – диспропорционалното заплащане", заяви и д-р Иван Кокалов от КНСБ. Отбеляза, че дори в някои болници медицинските сестри получават 5-10 лева над минималната работна заплата, а в същото време се раздават огромни бонуси на други специалисти над заплатата.
Според новия Колективен трудов договор, който ще смени този от 2016 г., възнаграждението за медицинските сестри трябва да е поне 900 лв., а не както досега – 700 лв. Толкова се очаква да получават специалистите в държавните звена, като Спешна помощ, Психиатричните болници, Центровете по трансфузионна хематология. 920 лв. се предвижда да получават сестрите в специализираните болници по рехабилитация, центровете за психично здраве и общинските клиники. В университетските болници пък основната заплатата трябва да бъде 950 лв.
По-високи възнаграждения очакват и специализантите – 987 лв., както и лекарите със специалност- между 1150-1200лв. Основните заплати на шефовете на клиниките пък се очаква да бъдат между 1350-1500лв.
Предвиждат се и подобрения в условията на труд, подкрепа при претърпени работни злополуки и др.
В същото време преходен параграф в договора предвижда, че ако някоя болница със затруднено финансово положение не може да изпълни условията, тя може да поиска преразглеждането им в нейния случай. За целта мениджмънта на болницата трябва да внесе искане в отрасловия съвет, където заедно със синдикатите, работодателите и представители на здравното министерство да се прецени ситуацията.
Ръководството на болницата ще трябва да предостави финансови отчети и доказателства защо не може да изпълни заложеното увеличение. И да обоснове с разчети какво увеличение все пак може да си позволи. Съветът ще преценява дали да допусне отклонението от Колеткивния трудов договор, с какви суми, а след това ще следи стриктно как се справя мениджмънта на болницата.
От синдикатите коментираха, че очакват някои по-малки болници извън столицата да не успеят да се справят със заложените увеличения в колективния трудов договор. И отбелязаха, че болниците с финансови затруднения и сега не изпълняват заложените в досегашния Колективен трудов договор параметри. С тях щяло да се говори допълнително и да се търси компромисно решение.
Дневник
Коментари
Анонимен
от могат , и ще се увеличат , има балкан разлика , смешници , лъжци