Ректорът на Техническия университет във Варна проф. Росен Василев е уличен в плагиатство на дисертационния си труд за степен "доктор на науките" и на част от трудовете, представени при заемане на длъжността "професор" във висшето учебно заведение. Това се посочва в доклад на комисията по академична етика към Министерството на образованието и науката, която бе създадена преди няколко месеца с цел да проверява за кражба на чужди научни трудове.
Според новия закон за развитието на академичния състав при доказано плагиатство министърът на образованието и науката Красимир Вълчев трябва да отстрани проф. Василев от ректорския пост и да назначи временен заместник. Резултатите от работата на комисията и решението на министъра ще бъдат обявени по-късно днес.
Проверката е по сигнал на двама бивши преподаватели във варненския Технически университет – професорите Овид Фархи и Николай Минчев, които алармират, че ректорът е преписал четири глави от дисертацията на Ивайло Неделчев. Трудовете на проф. Василев са прегледани от трима арбитри. Техните изводи са, че за придобиване на степен "доктор на техническите науки" ректорът е представил като собствени частично или изцяло преписани чужди трудове, без да ги цитира, и е налице "плагиатство в особено голям размер". Същите са констатациите и за трудове, представени в конкурса за заемане на длъжността "професор".
С четири гласа "за" и един - "против", комисията е обяви, че проф. Василев е нарушил закона за развитието на академичния състав и е извършил плагиатство.
Дневник
Коментари
Анонимен
Докато съдът вземе решение, мандатът на началника ще свърши.
Откога се чака съдебно решение по повод шофирането на шефа на БНТ в нетрезво състояние? Ако го осъдят, няма да има право да е шеф. Но си трайКат, нали е от най-първите, най-сини, дето не им трябва образование за длъжността, за която са началници.
Анонимен
Ей тоя овид фархи голям мръсник излезе....по неговото време само далавери се въртяха!оставете василев да си върши работата мръсници