Модерно образование, приватизация на пенсионната система, развитие на качеството на живот в малките населени места. Това са част от приоритетите в проектовизия "България 2040", която български младежки организации написаха днес.

На кръгла маса, организирана от клуба на родените след 1 януари 1981 г. и работещи извън страната българи – "Милениум", "краят на прехода" обявиха Асоциация дебати България, Българско либертарианско общество, Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП), Заедно в час, Институт за модерна политика, Младежки Консервативен Клуб, Платформа "Консерваторъ", Национален младежки форум, Национално представителство на студентските съвети, Сдружение Тук-Там, Студентски дипломатически клуб и Студентски клуб на политолога към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Те предложиха, обсъдиха и избраха своите приоритети за развитие на страната.

Кои са приоритетите

Ефективна съдебна система, електронно гласуване и правителство, демополизация на здравната каса са част от предложенията, които бяха одобрени от присъстващите. Младежите бяха раздвоени дали България трябва да има ключова роля в Европейския съюз или не.

Сред приетите приоритети е парите за наука и технологии да се определят като процент от БВП.

Привличане на кадри от други държави, намаляване на населението в риск от бедност под 15%, подобряване на инвестиционен климат в България бяха част от предложенията за развитие на икономиката у нас. Обсъждаха се идеи за регионален принцип при разпределяне на държавно финансиране, както и за създаване на Горна камара на парламента, в която да има представители на областите.

Най-големият дебат бе за развитието на образованието, като се коментираха и предложения като намаляване на броя на университетите и за закриване на Министерството на образованието и науката. Идеята да няма ресорно министерство бе на Българско либертарианско общество, но срещна критики и смях.

Имаше предложение за декриминализация на наркотиците, направено от Българско либертарианско общество. То не беше прието. Не бе прието и предложение за закупуване на повече самолети за армията.

Имаше предложение и за Българско министерство на диаспората.

Какво съветват политиците

Гости на кръглата маса бяха бившият президент Росен Плевнелиев, омбусманът Мая Манолова и бившият вицепремиер от НДСВ Николай Василиев.

Росен Плевнелиев обяви, че преходът е бил несправедлив и част от несправедливостта се изразява в това, че не бил "ясно дефиниран" и съпътстван от мисия, визия, план. Подобна грешка се и допускала и сега правителствата се сменяли и с тях - и приоритетите и визията. По думите му обаче не бива да се гледа само с черни очила, защото са се случили и хубави неща при прехода.

"Заставам с открито чело пред вас, защото бях този държавен глава, който въведе дългосрочното планиране", обяви Плевнелиев. Той разказа как е написана Националната програма за развитие България 2020, за изпълнението на която Европейската комисия (ЕК) е дала общо 26 млрд. лева. А после каза, че страната закъснява с България 2030, в която трябва да има цели като да се изкорени бедността, да имаме институции, които работят за гражданите, както и да се вдигне и моралът на българина.

"Въпросът е не да се вайкаме. Левски ни завеща чиста и свята република. Важно е да знаем какво е важно за нас", обяви още Плевнелиев. Той каза, че днес чиста и свята република значи върховенство на закона. После се обърна към омбудсмана Мая Манолова и обяви, че й се радва от все сърце на това, което прави, но институциите у нас не работят и това трябва да се промени.

"Понесохме емиграция, безработица, мизерия, но си струваше, защото получихме права - да избираме, да пътуваме, свободата на словото, да имаме бизнес. Успяхме, защото имахме цел и гледахме в една посока. Но днес ни липсва това - най-важното: цел", обяви Мая Манолова в оценка за прехода. Според нея дефицит на нашия политически елит е липсата на стратегическо мислене.

"Нуждаем се от обща цел, която да зарежда с ентусиазъм и да обедини всички българи", обяви Мая Манолова. Тя определи за свои приоритети демографското бъдеще, образованата икономика и правата на гражданина.

Бившият вицепремиер Николай Василев каза, че е важно да се върви към реформа на съдебната система и разрешаване на демографската криза. "По-лесно се променят тротоарите, но по-трудно се променя манталитетът", каза още той.

dnevnik.bg/Здравка Андонова