Поставете се на мястото на един чуждестранен журналист, който днес трябва да избере най-интересното между няколко европейски теми като:
- разискване бъдещето на Европа в Европейския парламент с участието на канцлера на Германия Ангела Меркел;
- последен шанс популистите в Италия да си поправят проекта да бюджет за 2019 г. и да се заемат с дълга от 131% от БВП, иначе следва глоба от Европейската комисия;
- днес Европейската комисия трябва да се реши дали британците ще се нуждаят от виза, за да пътуват до ЕС след 29 март 2019 г. (с попълване на въпросник от 3 страници, такса 60 евро, чакане за одобрение до 3 седмици и край на възможността да скочиш в последния момент на самолет или влак Eurostar до Европа);
- Европейският парламент подготвя поставянето на Румъния в една група с Полша и Унгария с резолюция с критики за върховенството на закона и отслабване независимостта на правораздаването (те ще бъде гласувана в четвъртък);
- 12-ти доклади за напредъка на България и Румъния по механизма за сътрудничество и проверка.
Между тези 6 теми бързо си проправя път и новината, че Румъния рискува да създаде бъркотия в председателството на Съвета на ЕС, което трябва да поеме след 6 седмици. Ресорният министър Виктор Негреску подаде оставка, а президентът Клаус Йоханис говори, че "в 12 без 5 сме абсолютно неподготвени" и оставката на правителството е "политическа необходимост", защото този кабинет е "крах на румънската демокрация". Лидерът на управляващите Ливиу Драгня отвръща, че президентът лъже и че прокуратурата е започнала 17 "наказателни проверки" срещу държавния глава.
Никой няма да се изненада, ако в този контекст днес т.нар. мониторингов доклад на Европейската комисия не предизвика никаква международна новина.
Все още заключенията и препоръките му предизвикват новина в България, но и все по-спорно е какъв е ефектът от тях за управление, което поне от година нарича механизма дискриминационен и или призовава той веднага да отпадне ("патриотите"), или разчита поредицата шумни акции на прокуратурата от последните седмици да създаде впечатление, че няма смисъл от продължаването му и през 2019 г.
"Бурите" в българската чаша с вода обаче не дават отговор на констатации от доклада от 15 ноември 2017 г. Сред тях се казваше че реформите в прокуратурата са на ниво "пътна карта", няма съществена промяна, а единствено са добре разписани мерки, безотчетността на главния прокурор продължава, а парламентът работи по законодателни инициативи "непрозрачно", "непредвидимо" и без широка дискусия.
От отправените отново през 2017 г., но в края на януари, 17 препоръки някакво движение имаше само по няколко и се изразяваше надежда, че новата комисия за борба с корупцията и незаконно придобитото имущество ще бъде попълнена прозрачно и ще заработи ефективно след обществен дебат. Днес за пръв път би трябвало да се говори не за надежди, а за първи оценки за дейността на КПКОНПИ. В началото на месеца зам. главният прокурор Иван Гешев каза, че акцията на комисията в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) била най-сериозният случай на корупция по високите етажи без аналог в най-новата ни история. Става дума за обвинение срещу отстранения председател Петър Харалампиев за подкуп от 5000 евро.
Тонът на ноемврийския доклад на Еврокомисията от 2017 г. беше неутрален с елементи на позитивност. Сред първите коментари имаше подозрения, че това се прави, за да не се предизвиква напрежение преди началото на българското европредседателство на 1 януари 2018 г. Правосъдният министър Цецка Цачева го оцени като положителен, защото нямало нито една нова препоръка.
Но имаше и критики като тези на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов, който по принцип не смята, че мониторингът трябва да отпадне: "Очевидно е, че този механизъм не постига резултати. Мониторингът е с цел да се отстранят дефицитите в правосъдие и вътрешен ред, но 10 години по-късно няма резултат."
Представянето на новия доклад трябва да стане днес около 15:30 часа, а след това е насрочена пресконференция на зам.-председателя на еврокомисията Франс Тимерманс (той впрочем остана единственият кандидат да оглави листата на Партията на европейските социалисти за евроизборите догодина - бел. ред.). Преди година Тимерманс изрази надежда отправените към България препоръки да бъдат изпълнени в мандата на тази Еврокомисия, т.е. до есента на 2019 г., но румънски медии вече съобщиха, че наблюдението за тяхната страна продължава, а то не може да бъде отделено от това за България.
В предишни години агенции като "Ройтерс" са разпространявали предварително откъси от основните заключения, появяваха се чернови и се чакаше до последно дали Еврокомисията няма да промени или зачертае конкретни фрази. Тази година интересът на световни медии към него поне до края на понеделник беше нулев.
Дневник
Коментари
Добави коментар