Докладът на Европейската комисия отбелязва значителното влошаване през последните години на медийната среда в България, което рискува да ограничи достъпа на обществото до информация и може да има отрицателно въздействие върху независимостта на правораздавателната система чрез атаки в някои медии срещу конкретни съдии."

Това се казва в съобщението за разпространения днес доклад на Европейската комисия по т.нар. мониторинг за борбата с корупцията и организираната престъпност и реформата на правораздаването в България. За пръв път в такъв документ се изразява тревога за състоянието на медиите в страната и се предупреждава, че това състояние застрашава изпълнението на същите реформи, за които комисията поздравява България.

"В по-широк смисъл, способността на медиите, както и на гражданското общество, да търси отговорност на хората с власт в една плуралистична и свободна от натиск среда е важен темел за реализиране на реформите, обхванати от Механизма за сътрудничество и проверка, както и за по-добро управление, по принцип", пише още в текста.

Досега Комисията е критикувала отделни медийни изяви на магистрати, но не и състоянието на медиите и достъпа на обществото и гражданския сектор до информация.

В техническата част на доклада от 25 януари 2017 г., например, изрично се казва, че главният прокурор Сотир Цацаров много често има изказвания по политически теми, а не толкова по такива, свързани с наказателни производства. Еврокомисията констатира тогава, че предизвикателствата пред държавното обвинение - независимо че е било обект на множество промени - се намират в центъра на два дебата: за неговите правомощия, както и за "продължаващата липса на убедителни резултати по отношение на осъдителните присъди по дела за корупция по високите етажи на властта или за тежка организирана престъпност".

В последните месеци в България имаше нападки в медиите на съдии за техни действия в изпълнение на задълженията им. Особено драстично беше заклеймяването от Пламен Георгиев - председател на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), на съдия от Софийски градски съд за това, че е отправила т.нар. преюденциално запитване до Съда на ЕС по дело за отнемане на незаконно имущество, свързано с Корпоративна търговск абанка (КТБ). Друг пресен случай бяха нападките срещу съдия от Софийския административен съд, която въз основа на европейското право отсъди в полза на две хомосексуални жени да пребивават в България като съпружеска двойка.

Публикации в сайтовете ΠИK и "Правен свят" бяха насочени срещу съдия Силвия Хазърбасанова от Софийския районен съд (СРС) заради постановено от нея решение срещу ПИК по заведено от Емил Джасим дело. Когато съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) обсъждаше случая, член на съвет обясни, че в интернет е "пълно с публикации срещу съдии, от които ще ви настръхнат косите".

dnevnik.bg