Прокуратурата иззе 427 000 лв. от главния секретар на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) Красимир Томов.
При акция на Специализираната прокуратура и Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконното придобитото имущество (КПКОНПИ) в края на октомври бяха задържани 20 души. Обвинение получиха четирима. Бившият вече председател на агенцията Петър Харалампиев - за ръководител на престъпна група, търговия с влияние и подкупи, Томов - за участие в престъпното сдружение, длъжностни престъпления и подкупи. Обвинени бяха и двама посредници, които не са служители на агенцията. Един от тях е сръбски гражданин.
След разрешение на съда на 13 ноември спецпрокуратурата е извършила претърсване и изземване на банкова касета, наета от Томов, съобщи днес пресцентърът на държавното обвинение. В касетата са намерени и иззети недекларирани по Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество пари в различни купюри и валути - евро, долари, британски паундове и левове.
Левовата равностойност на намерената сума надхвърля 427 хил. лв.
Съгласно закона Томов е декларирал единствено 25 350 лв. спестени средства, както и 36 000 лв. от заплати, уточняват от прокуратурата.
Иззетите парични средства са били държани в касета на банков офис в столицата, като достъп до нея е имал единствено обвиняемият. "Както претърсването и изземването на парите от банковата касета, така и последващия им оглед като веществено доказателство (осъществен на 19 ноември 2018 г.) са извършени след производството по мярката за неотклонение на Красимир Томов в Специализирания наказателен съд заради декларирана служебна ангажираност на неговите защитници", подчертава прокуратурата.
По време на разглеждане на мерките за неотклонение на четиримата обвинени адвокатите им твърдяха, че прокуратурата не е намерила пари, доказващи престъпна дейност.
Според прокуратурата престъпната схема е работила като посредници са се свързвали с искащи да получат българско гражданство от Западните Балкани, Бесарабия и Украйна и са съдействали за предаването на искан от ръководството на агенцията подкуп. Зам.-главният прокурор и доскорошен шеф на спецобвинението Иван Гешев обясни, че повечето подкупи са давани, за да изпълни институцията по-бързо процедурите по издаване на удостоверение за българско гражданство по произход. По-редки са случаите, в които прокуратурата е установила, че е даван подкуп за получаване на удостоверение от хора, които нямат български произход. Гешев каза още, че при приемането на поста Харалампиев обяснил на сдружението на българите в чужбина, което гарантира българския произход на кандидатите, че удостоверенията ще се издават срещу пари.
Разследващите обявиха, че в агенцията има забавени над 20 хил. преписки. Имало три нива в схемата – посредници на най-ниско ниво, на средно ниво и такива на високо ниво, част от които е и ръководството на агенцията. С това зам.-главният прокурор обясни, че от задържаните 20 души обвинения са повдигнати едва на четирима, тъй като Специализираната прокуратура не се занимала с чистачки и портиери.
Харалампев е обвинен за взет подкуп от 5000 евро и търговия с влияние в пет случая за по 350 евро на човек, главният секретар за два подкупа от 800 и 1500 евро. На 5 ноември Харалампиев бе отстранен от поста като бе заменен от основния свидетел срещу него - заместника му Димитър Владимиров. По време на разглеждане на мерките за неотклонение пред съда беше казано, че Владимиров бил натискан да се включи в корупционната схема, но отказал, затова е бил и заобикалян. Не се разбра обаче защо не е сигнализирал органите, които разследват, и защо не е получил обвинение за това.
Вчера премиерът Бойко Борисов възложи на Министерството на вътрешните работи и на Държавна агенция "Национална сигурност" да направят проверка на издадените български документи за самоличност на чужди граждани за последните пет години. След арестите бившия директор на отдел "Българско гражданство" в правосъдното министерство Катя Матева обяви, че има доказателства, че ВМРО и лидерът й Красимир Каракачанов се издържат от продажба на българско гражданство. Повече за политическите интриги след акцията в агенцията четете тук.
Дневник
Коментари
Анонимен
Е,то остана ли някой,който да не иска това правителство да си ходи.Излиза,че всички вкупом му правят завера!То не беше ДПС,БСП,Слави,Мая,Демократи за силна България,Зеление,Пембените,Радев,Цветан Василев,СДС,мутрите,криминално проявените и т.н.Като добавим и тримата дебили от патрЕотите,то кво остава........?!?.а да циганите!!!Явно само те и хората на държавна хранилка са доволни.........!Баш най-големите крадци!