Последните промени в Наказателния кодекс – правото на властите до 48 часа да не уведомяват близките на задържан; начало на процеса без четене на обвинителния акт и правото на отнемане на имуществото от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ), дори да няма призната вина, връща демократичното общество и правото векове назад. Това коментира адв. Александър Кашъмов от "Програма Достъп до информация" в ефира на Би Ти Ви. Той сравни част от промените с практики, които е имало само по време на комунистическия режим и акцентира, че промените са били приети за няколко дни и без дебати.

Отпадане на четенето на обвинителния акт – стабилизиране на порочна практика

"Четенето на обвинителния акт има смисъл, за да може подсъдимите да разберат в какво са обвинявани. Това се правеше дори по времето на тоталитарната държава – отпадането на подобно нещо няма как да бъде с положителен знак", каза адвокатът. По думите му не може законът да бъде стъкмяван, за да се стабилизира порочна практика. "Това, че някой не си е свършил работата и е написал обвинителен акт от десетки хиляди страници, вместо да напише нормален обвинителен акт не означава, че трябва да бъде променян законът и трябва да се ограничава правото на защита", подчерта Кашъмов и добави, че този прецедент е насочен към някоя реалност и няма съммение, че това е случаят КТБ.

Задържането без уведомяване като предпоставка за насилие

Адвокатът коментира и решението властите да имат право да задържат лица с право до 48 часа да не уведомяват близките (24 часа за деца). "В случая правото на информация на близките е част от защитата срещу задържането, която защита съществува от Средновековието. Това е и право на информация на близките, защото за тях не е маловажно какво се е случило с техния близък. 

Според него аргументът, че чрез промените се въвежда европейска директива и начинът за това, е "комичен и трагичен". "Целта на европейската директива е да има по-голямо право на защита и по-добро уведомяване, а всъщност под знака на това се прави точно обратното – слиза се под стандарта, който българският закон е предвидил в момента. Може да се търсят всякакви начини да се предолеят такива негатични промени – въпросът е какво се случва с хората", заяви Кашъмов. Според него този срок ще бъде използван за оказване на натиск, за побоища, за психически натиск върху задържани лица. "Тук става въпрос за хора, които са непълнолетни. Всичко това по никакъв начин не способства за защитата на държавата и правото", каза той.

Конфискацията – битка срещу българския гражданин и правата му

"Промените при конфискацията се правят, за да може по-лесно да се посяга на правото на собственост. Но това, което е най-скандалното е, че за пореден път сме свидетели на невероятно непрозрачен процес, в който в деня след излизането на решението на ВКС се внасят тези законодателни промени. Два дни по-късно, те вече са обсъдени и приети както в комисия, която е същата комисия, в която се внасят тези промени, така и в пленарно заседание на първо четене, без никакво обсъждане", акцентира адвокатът и ги определи като "битка срещу българският гражданин и неговите права". Според Кашъмов подобна практика е имало комунистическата власт през 40-те години, когато са национализирали имотите на хората и са ги тормозели.

Дневник