Работодателите, синдикатите и правителството не постигнаха съгласие за начина, по който да бъде плащан нощният труд, съобщи БНР след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

След Нова година работна група с участието на работодателите и синдикатите ще обсъди и предложи законодателни промени, обяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков.

Петков заяви, че в бюджета за следващата година не са предвидени допълнителни пари за по-висока добавка за нощен труд за служителите на МВР, отбраната и здравеопазването. От синдикатите реагираха остро на отказа сегашната надбавка от 25 стотинки за час нощен труд да бъде увеличена още от догодина. "В рамките на бюджета за тази година се решаваха какви ли не безумни проблеми. На какви ли не безумни групи хора – тук говорим за пари, които са заработени. Вие раздадохте какво ли не кому ли не – само не на хората, които работят", обърна се към социалните партньори лидерът на "Подкрепа" Димитър Манолов.

От своя страна Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България посочи, че в 38 бранша е договорено по-високо заплащане на нощния труд: "Т.е тази ставка, която е изостанала от времето от преди 10 години, изглежда смешно ниска – всъщност, де факто я няма".

Другата тема от дневния ред - увеличението на минималната заплата от 510 на 560 лв., очаквано не срещна одобрението на работодателите. Асоциацията на индустриалния капитал пресметна, че след административното увеличение близо половин милион души в страната ще са на минималния доход, а това означава, че средната заплата се доближгава твърде много до минималната и липсва диференция на заплащането според уменията.

Дневник