Утре по обед отстраненият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова трябва да излязат от арестантската килия и да преминат към домашен арест. Същото се отнася и за третия подсъдим по делото за подкуп в особено големи размери Петко Длюгеров, който е обвинен като посредник.
Дотук се стигна, след като в сряда на 19 декември съдията от първоинстанционния специализиран съд Иво Хинов замени най-тежката мярка в домашен арест, но посочи в 40-страничното си определение, че смекчената мярка влиза в сила в събота от 13.30 ч. Прокуратурата внесе протест срещу промяна на мярката на тримата подсъдими пред апелативния спецсъд и направи искане за спиране на изпълнението на определението на Хинов, което влиза в сила утре.
Този път казусът нямаше да стигне до куриоза от предишното спиране, когато по недоподписан протокол горният съд бързаше да спре изпълнението, тъй като сега съдията Хинов остави три дни до влизане в сила, през които книжата щяха да отидат изрядни при горния съд.
Изненадващо обаче прокуратурата оттегли искането си за спиране на изпълнението - така утре подсъдимите отиват под домашен арест.
След това започват да текат нови срокове за произнасяне на втората инстанция по същество.
Според Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) от момента на уведомлението на защитниците, че прокурорът е протестирал промяната на мярката, те имат 7 дни за отговор и възражения. След това започва да тече друг 7-дневен срок, в който трябва да се произнесе апелативният спецсъд по същество, тоест да потвърди домашния арест или да го отмени и да ги върне в ареста. Произнасянето се извършва на закрито заседание, защитниците на подсъдимите ще поискат делото да се гледа на открито заседание, но предишния път искането им не беше уважено.
Има вариант, при който втората съдебна инстанция ще се произнесе по същество за мерките на тримата подсъдими в някой от работните дни следващата седмица.
Определението на Иво Хинов за изменение на мерките на тримата подсъдими бе съпроводено с разпореждане спрямо тях да се приложи електронно наблюдение чрез гривни. Днес пресцентърът на правосъдното министерство информира, че поради техническа невъзможност електронният мониторинг не може да се приложи.
"Системата за електронно наблюдение, която трябва да бъде внедрена по проект "Модернизиране на пенитенциарната система в България", финансиран по Оперативна програма "Добро управление", все още не е пусната в реална експлоатация с въвеждане на реални правонарушители в нея, тъй като в момента се реализират допълнителни поддейности, пряко свързани с внедряването на Системата за електронно наблюдение", посочват от правосъдното ведомство.
Дневник
Коментари
Анонимен
тия двете дето са тъпкали пачки по дюшеци и прочие , да ги вадят да си плащат и да се отърват , а за следващия път ще внимават повечко , а на съдията да кажат че няма да правят повече така , и готово