Предлаганите от ГЕРБ и ДПС промени в Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество ще увеличат екшъна в тв ефира, но няма да допринесат за резултата от действията на антикорупционната комисия. Това обяви в интервю за БНТ главният прокурор Сотир Цацаров.
В началото на разговора, Цацаров обясняваше защо критиците на прокуратурата я атакуват - заради страх. От думите му се разбра, че твърденията за извършвана репресия от специализираната прокуратура и Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) били неоснователни. Все пак каза, че предлаганите преди идеи - служителите на антикорупционната комисия да може да арестува хора, както и сегашният законопроект на ГЕРБ и ДПС, който предлага носене на маски "ще увеличи екшъна е в телевизионния ефир, но няма помогне за крайния резултат".
"Трябва да се търси ефективен инструмент и балансирани промени", обяви Цацаров.
За "тайните" арести
С уговорката, че не влиза в диалога кое поред вето налага президентът Румен Радев и действието върху законодателния процес, Цацаров каза, че трябва прецизиране на промените в Наказателно-процесуалния кодекс. И ветото на Радев върху тях може да се ползва за това. Приетите от парламента изменения дават право на прокуратурата да отложи уведомяването при арест до 48 часа.
Главният прокурор коментира, че не става дума за таен арест, защото от момента на задържането, широк кръг хора с някакво изключение, включително и адвокати имали достъп до задържания. "Проблемът е друг - уведомяването на конкретно определени лица, че лицето е задържано може да бъде отложено за определен срок. Това е разумно, но трябва да се прецезира нормата. Не може да се изключи семейството и близките му от кръга на уведомените лица. И не може да кажем, че прилагаме нормата за всички престъпления по Наказателния кодекс. Трябва да е за тежките престъпления, сред които безспорно е тероризма, организираните престъпни групи и др."
По думите на Цацаров става дума за недообмислена правна техника. Заяви, че парламентът не трябва да реагира на инат - за преодоляване на президентското вето, а депутатите следва да направят разпоредбата работеща и служеща за разследванията, а не да нарушава правата на гражданите. "Не защитавам нито президента, нито парламента, говоря от правна гледна точка", предупреди главният прокурор.
Иванчева по свое желание стои в столичния арест, в Сливен условията са по-добри
Цацаров коментира и темата с продължаващия 8 месеца арест на подсъдимите за подкуп бивш кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева и заместника ѝ Биляна Петрова. Каза, че думата дали да са в ареста е на съда, а за прокуратурата двете жени са обвиняеми, които не стоят при по-лоши условия от останалите обвиняеми.
Обясни, че Иванчева и Петрова са в столичния арест по свое желание, защото не искат да са в женския затвор в Сливен, където условията били далеч по-добри. Главният прокурор уточни, че не са добри, а по-добри в сравнение с ареста в София.
Съдът позволи преместване на жените в София, за да не пътуват всеки път от Сливен за съдебните заседания по делото им.
"При тези условия стоят 80 % от задържаните в България. Ужасно битови условия, но това не е само за Иванчева", коментира отново Цацаров. Той каза, че задържането на Иванчева и Петрова и на обвинения с тях като помагач Петко Дюлгеров е първият случай на съвместна работа на КПКОНПИ и спецпрокуратурата. "Дали са допуснати грешки, институциите също се учат от грешките си", коментира Цацаров зрелищния арест на 17 април, когато двете жени стояха с белезници на централна софийска улица с часове. Главният прокурор не коментира обаче кои са грешките на разследващите и какви биха били последиците от тях.
Обърна се обаче към адвокатите на Иванчева и Петрова. "Всеки ден на телевизионния екран се изреждат всички видове защитници на двете подсъдими", заяви той и допълни, че в това нямало нищо лошо. Той обаче щял да чуе тезите на адвокатите Марковски и Йорданов (Цацаров не спомена имената на другите адвокати като Ирен Савова например) ако говорят по дело, по което не са ангажирани като защитници, защото им се плащало да говорят и изразяват "тази позиция".
Критиците на прокуратурата
Главният прокурор каза, че критиците на прокуратурата не се сменяли по лица и брой, а само променяли зрителния си ъгъл. Защото прокуратурата била критикувана първо, че бездейства като била сравнявана с румънското обвинение. А сега, когато набрала "доста сила и доста скорост" и започнала да преследва хора, за които преди това не можело да се мисли, се обвинявала в репресия.
Думите му дойдоха без коментар дали според него разследващите са допуснали някакви нарушения при ареста на Иванчева или при някоя от другите зрелищни акции на прокуратурата през 2018 г.
Евродоклада
Сотир Цацаров подчерта, че в последния си мониторингов доклад Европейската комисия е възприела предложението му да се създаде система за търсене на наказателна отговорност от тримата големи в съдебната власт - главния прокурор и председателите на Върховния касационен и административен съд.
В Министерството на правосъдието вече се подготвят промени в Закона за съдебната власт, които да осигурят това, уточни той. "Мисля даже, че през 2019 година те ще бъдат реалност. Това, ако се случи, ще срути още един мит за недосегаемостта на главния прокурор", допълни той.
Дневник
Коментари
Добави коментар