Президентът на МОК Томас Бах е доволен от интереса на няколко държави към организирането на олимпийските игри през 2030 и 2032 г.

"Ние все още не сме стартирали процедурата за тези две събития, но Япония със Сапоро, както и САЩ, Аржентина, Испания и Грузия вече са се свързали с нас, за да обявят интереса си да бъдат домакини", заяви Бах. За 2032 г. Южна и Северна Корея обсъждат съвместна кандидатура.

В последните години МОК е изправен пред проблем заради малкия интерес и честото оттегляне на градове, които предварително са заявили желание да се кандидатират за домакини.

"Отхвърлянето на кандидатури за домакинство от обществото, от референдуми и на широки дискусии в потенциални градове домакини е израз на липса на доверие в големите организации и не само в спорта. Трябва да се борим с това", посочи президентът на МОК.

Сграда АЛФА

През юни догодина комитетът трябва да определи домакина на зимните олимпийски игри през 2026 г. След няколко оттегляния на кандидати вариантите се свеждат до Стокхолм и италианската заявка Милано и Кортина Д'Ампецо.

През 2024 г. домакин на летните игри ще е Париж, а четири години след това игрите ще са в Лос Анджелис.

Дневник