Американската аерокосмическа агенция очаква в следващите часове да получи първия сигнал от неин апарат, преминал край Ултима Туле - най-отдалеченото от Земяна космическо тяло, наблюдавано директно от човечеството.

Други две сонди на NASA - "Вояджър" 1 и 2, изстреляни през 1977 г., днес са още по-далеч. Смята се, че те са в работно състояние и че поне едната от тях най-вероятно вече е в междузвездното пространство.

Сондата "Ню хърайзънс" (New Horizons) би трябвало да е преминала едва на около 3500 км от обекта, за който не се знаеше при изстрелването ѝ през 2016 г. Учените имат само мътни образи на Ултима Туле и дори спорят дали това не са две тела, разположени много близко.

Би трябвало обектът да е с дължина 30-ина километра. Разстоянието - 1.5 млрд. км отвъд орбитата на Плутон, край която "Ню хърайзънс" прелетя през 2015 г., е толкова голямо, че сигналът пътува до Земята 6 часа. Всъщност, сондата би трябвало вече да е преминала тази сутрин покрай Ултима Туле и очакваният сигнал трябва само да потвърди, че апаратът е в добро състояние и е събрал научна информация.

Пристигането ѝ на Земята може да отнеме почти две години, защото се използва 15-ватов трансмитер с капацитет от 1000 бита в секунда.

Ако "Ню хърайзънс" изпрати тази вечер и първи снимки, има вероятност те да бъдат публикувани от НАСА още в сряда.

Ултима Туле, открита с помощта на орбиталния телескоп "Хъбъл" през 2014 г., е разположена в т.нар. Пояс на Куипер, в който може би има стотици хиляди подобни обекти. Учените допускат в тях да се съдържа много информация за условията, при които е възникнала Слънчевата система преди около 4.6 млрд. години.

Но Поясът на Куипер може да се окаже и опасен за "Ню хърайзън", движеща се с 14 км/сек. Удар при такава скорост с тяло с размера на оризово зърно може да разруши важни компоненти от сондата, изминала през Слънчевата система около 6.5 млрд. километра.

Дневник