Таксата от концесията в Банско не зависи от площта на ски-зоната, а от приходите, които тя генерира, в момента средствата към бюджета са между 350 и 450 хил. лв. годишно. Това коментира министърът на околната среда и водите Нено Димов в ефира на Би Ти Ви.

"Площта на самата зона е описана доста неясно в концесионния договор. Той е подписан от правителството на Симеон Сакскобургготски през 2001 г.", каза още министърът. Димов повтори, че Марк Жирардели е собственик на 100% на фирмата, която е мажоритарен собственик на фирма "Юлен", която е концесионер на ски зоната в Банско.

"Не е в моите компетенции да коментирам дали има конфликт на интереси между него и министърът на туризма Николина Ангелкова", каза той по повод информацията, че Жирардели е бил съветник на министъра. "Ще поискаме независим международен консултант, който да прегледа всичките точки по концесионния договор с "Юлен", посочи още той.

Според Димов природозащитници и еколози целенасочено провалят инвестиционни проекти, заради които се губят големи суми. "Зелените атакуват и проекта в Миджур, за който има окончателно решение от Висшия административен съд за разрешаване за строеж на ски зона, която е свързана с общината – един от най-бедните райони, във Видин и Монтана. Тук виждаме един целенасочен опит на тези политици да провалят всички възможни инвестиционни намерения в България", каза той.

Димов даде за пример магистрала "Струма", магистралата от Русе до Велико Търново, както и други спорове, от това България губи по 1 млн. лв. ден", заяви още министър Нено Димов. Според него Витоша има същите проблеми, каквито има и Банско, отбеляза министърът на околната среда и водите. "Витоша е абсолютно замряла като курорт, тя трябва да бъде върната на софиянци, но и възможността да имаме зимна младежка олимпиада също е шанс да развием България като ски дестинация", каза Нено Димов.

"В планинските и полупланинските райони живеят най-бедните хора в страната, това е начин местните общности да използват ресурса, който им е даден. В Доломитите, който е национален парк на Италия и под егидата на ЮНЕСКО, има над 1200 км писти и стотици съоръжения", посочи като пример министърът. Според Димов именно развитието на ски-курорти ще подобри качеството на въздуха, защото хората ще станат по-богати, а незаконната сеч ще намалее в съответните райони.

Дневник