Кристалина Георгиева застава от 1 февруари начело на Световната банка. Бившият български еврокомисар ще изпълнява временно длъжността президент на една от най-влиятелните международни организации за финансова и експертна помощ.

Шансовете ѝ да оглави банката с пълен мандат са минимални, тъй като традиционно начело стои американски гражданин. Това означава също, че Георгиева може да ръкововоди месеци наред, докато президентът Доналд Тръмп открие подходящ кандидат и го предложи на Управителния съвет на СБ.

Причината за промяната е изненадващата оставка на Джим Йон Ким, който е с мандат до 2022 г. Новината разпространи "Ройтерс", а малко след това бе потвърдена от Световната банка.

Източници на агенцията казват, че става дума за "лично решение" на президента. В кратко съобщение той само заявява, че незабавно започва работа за компания и ще се занимава с инфраструктурни проекти в развиващите се страни.

Точно преди две години Георгиева обяви, че е поканена лично от президента да заеме новия пост Главен изпълнителен директор на Световната банка. На 2 януари 2017 г. тя обяви, че напуска Европейската комисия. На нейно място, но с нов ресор, бе предложена и одобрена Мария Габриел.

Предходната 2016 г. тя бе предложението на правителство на Бойко Борисов за нов Генерален секретар на ООН. Понеже предишната номинация - Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, не се оттегли, а кабинетът в София нямаше как да я принуди, се стигна до парадоксална и уникална в световната история една държава да има две предложения за високия пост. Противно на прогнозите за това как ще протече изборът, световната организация бързо бе оглавена от португалеца Антониу Гутериш.

Най-популярният пост в "Туитър" на Кристалина Георгиева за 2018 г. е нейна семейна снимка с коментар, че "Бабите и дядовците ми са получили много малко образование. Родителите ми са завършили гимназия. аз съм първата в рода с докторска титла. От малко село в България до Генерален директор на Световната банка - ето така изглеждат възможностите!"

Ким бе предложен от президента Барак Обама и застана начело на Световната банка през 2012 г. Номинацията му бе изненадваща, тъй като по образование той е лекар и е известен като антрополог, а не като финансист или макроикономист. Възпитаник и доктор от Харвард към момента на назначаването му Джим Йон Ким от три години ръководеше авторитетния колеж "Дармут" със спорни резултати.

Неотдавна той сподели, че Обама го попитал защо да предложи на Световната банка него, а не някой макроикономист, а Ким го изненадал с отговор-въпрос дали е чел дисертацията на майка си.

Стенли Ан Дънам прекарала години наред в Индонезия в изследване на селските занаяти и през 1992 г. публикува изследването си като докторска дисертация. В него тя твърди, че противно на прогнозите на икономистите, глобализацията е довела до процъфтяване на тези занаяти. "Няма да мога да ви кажа от 10 000 метра какво се случва на терен, както правят макроикономистите, но мога да ви кажа дали програмите работят наистина, защото това правя през целия си живот", казал Ким на президента. И получил работата, а по-късно Обама му казал, че "това беше едно от най-добрите представяния на интервю, които съм виждал".

Как се избира президент на Световната банка

Новият ръководител на световната организация с милиарди долари бюджет се избира след като за това бъде обявена и започне специална процедура.

По "джентълменско споразумение" от преди десетилетия Световната банка винаги се ръководи от американец, а начело на партньорската ѝ организация - Международният валутен фонд, стои европеец. Но при избирането на Джим Йон Ким за пръв път имаше и кандидати от Нигерия и Колумбия.

Процедурата предвижда президентът Доналд Тръмп да избере свой кандидат и да го предложи на 25-членния Изпълнителен съвет. Като най-голям дарител на СБ, американците имат и най-много гласове (15.85%), следвани от Япония (6.84%), Китай (4.42%), Германия (4.00%), Великобритания (3.75%), Франция (3.75%), Индия (2.91%), Русия (2.77%), Саудитска Арабия (2.77%) и Италия (2.64%).

Изпълнителният съвет свива списъка на кандидатите до трима и публикува имената им с тяхното съгласие. Следва събеседване с всеки един от тях, а обсъждането на това как са се представили отнема не повече от 3 седмици.

Дневник