Правителството ще предложи на Народното събрание да удължи срока за влизане в сила на закона за горивата до 1 юли. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет министърът на икономиката Емил Караниколов. Правителственото предложение идва след заплаха от протести тип "жълти жилетки". Преди това изпълнителната власт изглеждаше готова да прилага закона: Министерството на икономиката беше пуснало за съгласуване проектонаредбата към него като дори скъси наполовина обичайния срок за събиране на мнения.

Законът за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, е приет през юли 2018 г. и трябваше да влезе в сила на 28 януари. Срещу него обаче протестират дребните фирми от бранша, според които той затруднява бизнеса им в полза на големите компании.

Основен вносител на законопроекта беше депутатът от "Обединените патриоти" Емил Димитров - Ревизоро, по инициатива на Българската петролна и газова асоциация, обединяваща големите вериги бензиностанции и нефтената рафинерия "Лукойл Нефтохим". В хода на обсъждането се стигна до конфликт в коалицията на Патриотите след като в подкрепа на дребните участници на пазара се изказа лидерът на НФСБ и вицепремиер по това време Валери Симеонов.

Вносителите мотивираха новите разпоредби с необходимостта от изсветляване на пазара. И макар че в хода на дискусията в Народното събрание част от най-рестриктивните текстове бяха смекчени, сдружението на дребните търговци продължава да възразява срещу разпоредбите, между които изискване за уставен капитал от 1 млн. лв. и банкова гаранция за всяка бензиностанция от 20 хил. лв. Те очакват масови фалити и обявиха готовност да излязат на масови протести по примера на "жълтите жилетки" във Франция и Белгия.

Вчера омбудсманът Мая Манолова поиска Конституционният съд да прецени дали законът не противоречи на конституцията. 

Дневник