Активисти на протестното движение на "жълтите жилетки" във Франция призоваха за масово теглене на спестяванията от френските банки като част от продължаваща борба срещу правителството, предаде "Асошиейтед прес".
Преди деветия пореден протестен уикенд в Париж и други френски градове "жълтите жилетки" отправиха призив в социалните мрежи за масово теглене на пари от банките.
Протестиращите се надяват, че това може да принуди правителство да се вслуша в исканията им, по-специално в призива им за по-пряка демокрация чрез референдуми, позволяващи на гражданите да предлагат нови закони.
Инициатор на призива за тегленето на пари е активистът от движението, Максим Никол. Според икономическото издание "Капитал" този икономически феномен е известен начин за предизвикване на банкова паника и е много опасен, но остава твърде малко вероятен.
Операцията е насрочена за събота, 12 януари, от 8 часа местно време и е предвидено да се проведе още веднъж идния месец в случай на провал.
Последиците са потенциално много съществени - нито една банка не държи ликвидности, съответстващи на депозитите на клиентите си, а банка, която не е в състояние да отговори на исканията за теглене, се изправя пред невъзможността да плаща разходите си за функциониране. След това схемата е класическа - ако една банка се срине, целият сектор се разклаща. /БТА
Дневник
Коментари
Анонимен
В шумен кога ще се появят жълтите жилетки
Анонимен
Утре започваме ! Всички в хотел Шумен за водата и срещу гробарите , които искат и въздуха д ща си плащаме !
Анонимен
Ако го направят в събота смятайте, че от неделя всички банки ще сложат таван на тегленето - да речем 100 или 200 евро на ден. И край на мераците на тези лумпени. В Гърция преди 2-3 години го направиха.
Възмутен
Нашите политици криминализира подобни призиви.
Анонимен
Защо си мислите че като победите и сложите съветско,руско,путино-решетниково управление и всичкоще стане евтино.Вие сте само една комбинация от простотия и наивност гарнирана с арогантна азиатщина и воня на водка и руска салата.