Президентът Румен Радев запазва позитивен баланс в личния си рейтинг, но за три месеца губи 5 пункта одобрение и за първи път от встъпването му в длъжност положителните оценки за неговата дейност са под границата от 50 на сто (47% одобрение срещу 17% неодобрение), сочат данните от традиционното за края на годината проучване на "Алфа Рисърч". То е проведено между 14 и 19 декември сред 1027 пълнолетни респонденти.
Социолозите отчитат, че подкрепата на широки социални групи, на която се радваше държавният глава в първите две години от своя мандат, намалява и сега положителни оценки получава основно от симпатизантите на БСП и ДПС.
В навечерието на година с най-малко два вида избори (европейските през май и местни през есента) българското общество е в ситуация на задълбочаваща се криза на доверие към институции, партии, политици и очакване за приемлива политическа алтернатива, сочат изводите от проучването.
17% дават положителна оценка на правителството
Успешното европредседателство не е в състояние да заличи негативния ефект от вътрешнокоалиционните напрежения и скандали и се забелязва нарастваща критичност към изпълнителната власт. За три месеца положителните оценки на работата на правителството падат с два пункта и към края на миналата година са 17%. 45 на сто от запитаните поставят отрицателна оценка на неговата работа.
Стабилно зад кабинета застават единствено привържениците на ГЕРБ, докато намалелите симпатизанти на Обединените патриоти имат силно поляризирано отношение към него в зависимост от това коя от партиите в малката коалиция подкрепят, уточняват социолозите.
След юни 2018 настъпва обрат и в персоналния рейтинг на премиера Бойко Борисов: 30% одобрение срещу 37% неодобрение и 33% неутрални оценки. Въпреки запазващото се по-високо лично доверие в сравнение с това към коалиционния кабинет тази тенденция вещае напрегнати месеци за правителството, което се нуждае от рестарт на общественото доверие, се казва в анализа на данните.
Парламентът е на дъното по одобрение
Както показват и предишните проучвания, най-неудовлетворени остават българите от работата на парламента. Положителните оценки за дейността му се свиват до критичните 8 на сто, като дори симпатизантите на партиите от управляващото мнозинство не намират основание да смекчат силното си неудовлетворение.
Дефицитът на сигурност и справедливост намира отражение в устойчиво ниските оценки на съд, прокуратура и полиция. Главният прокурор Сотир Цацаров има 9% одобрение срещу 42% неодобрение. За съда съотношението е 11 към 50%, а при полицията има 22 на сто одобрение срещу 38% неодобрение.
Като цяло социолозите отчитат ярък контраст между личния оптимизъм за тази година и социалната тревожност за развитието на страната. Семейството, работата, увереността в личните способности стоят в основата на позитивните очаквания на българина, докато критичните настроения и неудовлетворението надделяват в отношението към институциите и политическия елит.
Дневник
Коментари
????
Заглавието е толкова тенденциозно, че чак вони от нечиста съвест.
Да бяха сложили в уводната част одобрението на правителството, на парламента!
Анонимен
те са малко по надолу в друга статия , ма ти сигурно не си видял щото не са опорки от кака ти К
Анонимен
Май решетниковците ги позаболя.
Анонимен
Днес са били забелязани двама комунисти които са държали ръцете си в своите джобове поради студа.