Близо 3 часа дебатираха днес по темата за водата в Шумен представители на институции и граждани, но не постигнаха особен резултат. Срещата бе организирана от националния омбудсман Мая Манолова и местния обществен посредник Иван Капралов. Проведе се в зала "Тича" на хотел "Шумен".
"Трябва да се започне със законодателни промени. Належащо е цената на водата да се обвърже с реални резултати и с подобряване на услугата, с намаляване на течовете, с повече ефективност на инвестициите. Настоявам за отмяна на така наречената единна цена в рамките на територията на една ВиК асоциация, защото това е абсолютно несправедливо. Настоявам за възможности бизнес плановете на ВиК да бъдат преразглеждани, защото в резултат на тези бизнес планове единственото което се случва е повишаване на цената на водата. Настоявам за ясни критерии за социална поносимост, които да бъдат записани в закона", каза Манолова.
Тя предложи също Асоциацията по ВиК на област Шумен да определи цена на водата, която да е по-ниска от одобрената от Комисията по енергийно и водно регулиране /КЕВР/ в края на миналата година.
Областният управител Стефан Желев, който е председател на ВиК-асоциацията, заяви, че тя няма такива правомощия. "Единственият орган, който може да определя цената, е КЕВР", каза Желев, като се оплака и от липсата на ефективни механизми за контрол над водоснабдителното дружество.
Кметът Любомир Христов обясни, че е инициирано свикване на заседание на Общото събрание на ВиК - Шумен, чиито дневен ред да е с една точка - връщане на цената на водата до нивото от 2018-та. "Успяхме да направим работен проект за пречиствателна станция и сега ще започне изграждането й, същото ще стане и с довеждащия водопровод. Аз също не съм съгласен с настоящата цена и това предложение на г-жа Манолова да се преразгледа решението и аз го приветствам. Но ние бяхме поставени до стената - ако нямахме приет бизнес план на ВиК, нямаше да можем да кандидатстваме за тези средства за водопровода и пречиствателната станция", каза Христов.
"Зад цената на водата седят конкретни разходи на ВиК дружествата. Специално за Шумен - състоянието на ВиК е резултат на 40 години недобро управление", каза Ивайло Касчиев, директор на Дирекция "ВиК услуги" в КЕВР. Той обясни също, че е било предопределено цената на водата в Шумен да е една от най-високите още с решението градът да се водоснабдява от язовир "Тича", който е далеч - на 22 километра, а и се налага използването на помпи, които гълтат много ток.
На срещата присъства и началникът на отдел в Дирекция " Търговски дружества и концесии" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството Мария Тодорова, но тя се въздържа да вземе отношение по поставените въпроси.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
нищо не мога да разбера от тая фраза
* Коментар транслитериран от системата
1 2Шетко Паренкоглу
Браво адаш, страхотно стихотворение!
Анонимен
Страх ги завалиите не отишъл Л. на събранието на вик ,и д.александров Ко прай и той там една дума не е казал в парламента с нереализиралия се хирург
До кмета
Не сме доволни от сметосъбирането в северната част на града от новата фирма.!Ул.Еделвайс остава непочистена,защото не можели да се качат да тук и е махнат контейнера.Не сме имали такъв проблем до сега!!!
От живущите
Анонимен
Че тя тая улица е извън града
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Мишоците трият Шетко, но истината е че тя/той търка податливите задници на герберите с монстър кока си