Българска асоциация на металургичната индустрия, Българска минно-геоложка камара и Камара на строителите в България се споразумяха с Българска петролна и газова асоциация как да "изчистят" тестовете в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, съобщи БТА след среща в Българската стопанска камара.
Измененията в закона бяха приети през юли 2018 г. по инициатива на петролно-газовата асоциация, включваща големите търговци на горива. Новите разпоредби трябва да влязат в сила на 28 януари, но Министерският съвет преди дни внесе предложение до депутатите да го отложат с 6 месеца докато възраженията на строителния, минния и металургичния бранш се "изчистят". След днешната среща обаче изпълнителният директор на петролната асоциация Андрей Делчев заяви, че "всичко онова, което беше поставено като проблем, изискващ отлагане на закона за близо шест месеца, може да се случи в рамките на седмици или месеци".
Делчев съобщи пред журналисти, че днес е постигнато съгласие по предложения на няколко браншови организации за допълнения към закона. Минната камара е предложила допълнения, свързани със зареждането на машините, които обслужват мините и кариерите. Одобрени са били и допълнителни предложения на строителната и металургичната организации, които ще са готови с окончателните си предложения по текстовете до 23 януари.
Срещу измененията протестира Националното сдружение на търговци и превозвачи на горива, което обаче не е член на Българската стопанска камара, която организира срещата, нито на някоя от останалите национално представителни работодателски организации.
Големите бизнес-съюзи не са единни в позицията си към промените закона. БСК е против отлагането, Конфедерацията на работодателите и индустриалците (КРИБ) си приписва инициативата за правителственото решение като се аргументира именно с интересите на строителите, минните и металургичните компании. В защита на техния интерес КРИБ дори изпадна в конфликт със своя член - петролно-газовата асоциация, която обяви, че напуска.
Асоциацията на индустриалния капитал пък смята, че законът противоречи на конституцията.
Дневник
Коментари
Добави коментар