Собственикът на дружество "Емко" ООД, от което е част оръжейният завод "Дунарит" в Русе, влезе днес в Националната следствена служба след като е бил извикан по телефона, и след час излезе оттам "с прецизирано обвинение", както той каза пред чакащите го журналиски.

Гебрев обясни, че били добавени имена на още няколко обвиняеми по делото, което прокуратурата заведе срещу него през 2017 г., когато държавата чрез Министерството на икономиката и Държавната консолидационна компания опита да одържави завод "Дунарит", но не успя.

Според обвинението, което е за пране на пари, както го описа Гебрев днес, неговата вина е в следното: През 2010 - 2011 г. "Дунарит" е бил купен от КТБ с мажоритарен собственик Цветан Василев с незаконни средства. По-късно - през 2015 г., когато Гебрев купува завода след колапса на КТБ, той се превръща в съучастник в прането на пари - на онези пари на КТБ, защото - казва прокуратурата, той е трябвало да знае че парите на КТБ са били нечисти.

Официално съобщение от прокуратурата за случая няма.

"Защо аз трябва да знам - а държавата, а БНБ какво знаеха за парите на КТБ - нали през 2010 и 2011 КТБ беше сочена за банка номер 1, а Цветан Василев вървеше по червения килим", каза Гебрев с усмивка и в най-спокойно разположение на духа. По думите му с прецизирането от днес, което означава, че го уведомяват че към обвиняемите е причислен и адвокатът на дружеството Лазар Карадалиев и неколцина още, които Гебрев твърди че не познава, делото заприличало на "компот", като целта е да се точи във времето и да се занимават с него медиите. От завеждането на делото през 2017 мярката му за неотклонение е подписка, няма и ограничителни мерки.

На въпрос на "Дневник" допуска ли вероятност да бъде сменена собствеността на "Дунарит" или някое дружество от "Емко", независимо дали от държавата или от някоя офшорка, той каза, че не е реалистично по закон. И добави: "Но при претърсванията са искали и електронния подпис, а това означава не само прехвърляне на финансови средства. Когато разполагат пък и с електронния подпис на адвоката на дружеството, могат да внесат документи в Търговския регистър и дружеството да осъмне с друг вписан собственик. Само че това е разбойничество, не е смяна на собствеността."

Дневник