Либийската държавна корабна компания Libyan Navigator Limited, разпространи официално писмо със своята позиция по спора с българския консорциум "Булгргеомин Лтд" за собствеността върху танкера BADR (BDIN).
На 22 декември миналата година, в навечерието на коледните и новогодишните празници и в нарушение на оповестено дни по-рано съдебно решение, корабът бе предаден на "Булгаргеомин Лтд" от съдия изпълнител Тотко Колев. След смяна на екипажа, флага и името му той напусна българските териториални води и остана на котва в открито море до 15 януари. Тогава със заповед на директора на Изпълнителна агенция "Морска администрация" Живко Петров плавателният съд беше върнат в Пристанище Бургас, където очаква решение на казуса със собствеността му.
С писмото, разпространено вчера, Libyan Navigator Limited потвърждава данни от разследван на сайта "Бивол", според които екипажът и флагът на кораба са били променени със сила, приложена от служители на "Гранична полиция", Морска администрация" и частни охранители, наети от "Булгргеомин Лтд".
Пак според либийската държавна корабна компания още на 27 декември м.г., държавните морски власти в Панама са отнели временния панамски флаг, под който е плавал BADR като са обосновали това свое действие с мотива, че той е бил издаден въз основа на фалшиви документи, подадени от "Булгаргеомин Лтд."!
"Не можехме да повярваме, но въпреки всички наши писма и проведените срещи с български институции рано сутринта на 28 декември, под прикритието на нощта, нашият кораб напусна Пристанище Бургас с разрешение, издадено от Българската морска администрация", пише в писмото на Libyan Navigator Limited.
Според неговия текст в дните от 21 до 27 декември м.г. всички български власти, имащи отношение към случая, са били информирани в детайли за спора с "Булгаргеомин Лтд." . В писмото се твърди също, че информацията е била изпратена до Министерството на правосъдието, Министерството на вътрешните работи, Гранична полиция, Морската администрация, Министерството на външните работи.
С писмото си Libyan Navigator Limited предупреждава, че "за отплаването на BADR от Бургас на практика е отнет панамски флаг, както и за насилието, упражнено над екипажа му от "Морска администрация" и "Гранична полиция" от българската държава ще бъде потърсена сериозна материална и морална отговорност".
Към писмото на либиската държавна морска компания са приложени копия от 26 различни документа, илюстриращи твърденията, които се съдържат в него.
Становището на Libyan Navigator Limited бе разпространено само два дни, след като в сряда Правтелствената информационна служба съобщи за телефонен разговор на премиера Бойко Борисов с либийския му колега Файез Сарадж. Според текста на съобщението двамата тема на разговора е бил именно казусът със задържането на кораба BADR.
Сарадж е благодарил на Борисов и на българското правителство за тяхната навременна намеса и демонстрираното желание казусът да приключи с положителен за двете страни край.
"Пред българския премиер Файез Сарадж подчертал, че благоприятният развой на събитията ще даде много силен знак за бъдещото сътрудничество между България и Либия, както и допълнителен импулс на двустранните и икономическите отношения между двете държави", се казва още в съобщението на Пресцентъра на Министерския съвет.
Дневник
Коментари
Добави коментар