След вчерашната акция на специализираната прокуратура, Държавна агенция "Национална сигурност" и Главна дирекция "Борба с организираната престъпност", при която бяха задържани 43-ма души в цялата страна за финансиране на международния тероризъм, днес петима от тях получиха обвинения. Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова уточни пред "Фокус", че те са задържани за 72 часа. Освен това има още един обвиняем, но той не е сред арестуваните и е обявен за международно издирване.

Петима от обвиняемите са мъже и са сирийски граждани, законно пребиваващи в България. Трима от тях са постоянно пребиваващи, а двама – с временно пребиваване. Последният участник в групата е жена, която е българска гражданка.

Ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев каза вчера, че организатор на престъпната дейност бил сирийски гражданин, пребиваващ в България, който е задържан в София. Той влязъл в контакт с лица, извършващи дейност по логистично подпомагане на международни терористични организации, както и с хора, за които има информация, че са свързани с финансиране на тероризъм и други видове престъпна дейност. Гешев подчерта, че не става въпрос за явни терористични действия или терористична заплаха на територията на страната.

Групата използвала метода за движение на парите, известен като "хавала". Той е на повече от дванадесет века и предхожда познатата банкова система, като е особено популярен в арабския свят. Основното е, че сумите се предават на ръка, без документи и реално без да се прехвърлят от държава в държава. Разчита се на посредници в различни държави, които предават парите.

Пренасяне на милиони евро и транспортиране на над 100 коли до Сирия

Арнаудова уточни, че и шестимата са с две обвинения. Първото е за това, че в периода от началото на 2016 г. до 18 януари 2019 г. на територията на страната всеки един от тях поотделно е извършвал небанкови парични операции по метода "хавала" в особено големи размери.

"Общо от всички лица - не по-малко от 25 млн. евро", каза Арнаудова.

Шестимата са участвали в купуването на леки автомобили в България и други държави и прекарването им до Сирия. По думите на Арнаудова всички тези действия са извършени от тях с идеята, че ще бъдат използвани за извършване на терористични актове на територията на чужда държава.

"Второто обвинение, което всяко едно от лицата са получили, е за това, че са участвали в група, която си е поставяла за цел извършване на терористични действия на територията на чужда държава. Автомобилите, които са били прекарвани от членовете на тази група от България до Сирия в инкриминирания период са не по-малко от 100", обясни Арнаудова.

Още утре прокуратурата ще поиска от съда налагане на най-тежките мерки за неотклонение на петимата задържани. Продължава и издирването не шестия участник в групата.

Дневник