Висшият адвокатски съвет (ВАдС) ще инициира промени в законодателството, които в най-голяма степен да създадат допълнителни гаранции, че провеждането на процесуално-следствени действия спрямо адвокат ще бъдат извършвани само в изключителни случаи и при строго спазване на процесуалните правила. Това свое намерение най-висшият орган на адвокатурата обяви в отворено писмо до Народното събрание, министрите на правосъдието и вътрешните работи Цецка Цачева и Младен Маринов, главния прокурор Сотир Цацаров и Висшия съдебен съвет, съобщава news.lex.bg.
В него ВАдС призовава, докато бъдат извършени въпросните законодателни промени, при всяко процесуално-следствено действие спрямо адвокат разследващите задължително да уведомяват ръководството на местната колегия, което да посочва адвокати за поемни лица. Tова се налагал, тъй като те познават най-добре спецификата на адвокатската дейност.
Повод за отвореното писмо е случаят с опита за претърсване в дружеството "Карадалидев и партньори" и в жилищата, регистрирани като кантори, на съдружници в него. Този случай извади наяве факта, че в закона липсват правила за това как се извършват действия по разследването спрямо адвокати. И накара съветът да констатира, че правната рамка не гарантира в достатъчна степен неприкосновеността на адвокатските книжа.
Въпросът как да действат разследващите спрямо адвокатите е уреден единствено в инструкция от 2011 г., издадена от главния прокурор – тогава Борис Велчев. Тя, макар и да дава важни указания към прокурорите, следователите и полицаите за спазване на адвокатската тайна и на неприкосновеността на книжата и кореспонденцията с клиента, не съдържа процесуални правила за това как трябва да се извършват различните действия спрямо адвокати.
Например, за претърсването в кантори се казва само, че задължително в искането до съда за одобрението му и в протокола за извършването му се посочва, че става дума за адвокатски офис. Липсват правила как се гарантира, че при претърсването няма да се засегне тайната на клиенти, не е уредена и практиката, за която сега ВАдС настоява в отвореното си писмо, за поемни лица да не бъдат избирани обикновени граждани, а представители на адвокатската колегия.
ВАдС използва отвореното си писмо, което е подписано от председателя на съвета Ралица Негенцова, за да напомни на всички институции и граждани какъв е статутът на адвоката и смисълът на тайната на клиента, която той е задължен да пази.
"Конституционно уреденият статут на адвокатурата предполага всеки български адвокат свободно, независимо и при спазване върховенството на правото да упражнява своята професия именно в интерес на гражданите, а оттам и на обществото като цяло", пише в отвореното писмо.
Дневник
Коментари
Добави коментар