Отпадане възможността за получаване на българско гражданство на основание инвестиции; съкращаване на сроковете и прецизиране на критериите; въвеждането на изискване кандидатите за гражданство на основание на произход да владеят български език и да имат работа и доход в страната. Това предвижда проектът за промени на Закона за българското гражданство, който ще бъде обсъден на 30 януари, съобщава Министерство на правосъдието.

Днес стана известно, че Европейската комисия комисия ще предупреди страните от Европейския съюз, сред тях и България, които предоставят срещу инвестиции право на гражданство или на постоянно пребиваване, че това може да подпомага проникване в ЕС на организирани престъпни групи и увеличава риска от пране на пари, корупция и избягване плащане на данъци.

Новите промени ще бъдат обсъдени на 30 януари, след което ще бъдат публикувани за обществено обсъждане.
Промените в проектозакона, изработен от Министерството на правосъдието в изпълнение на Програмата на правителството 2017 г. – 2020 г. .

Решението му за намаляване на административната тежест върху гражданите включват осъществяване на качествен контрол върху отговорните за предоставяне на българско гражданство институции, с оглед спазването на законовите процедури и срокове; премахване на изискването за представяне на някои официални удостоверителни документи на хартиен носител; опростяване на процедурите и подобряване на ефективността на процесите по даване на българско гражданство, става известно от съобщението.

Предложенията за отпадане на възможността за получаване на българско гражданство на основание инвестиции е изготвено на базата на анализ, който сочи, че не е постигната целта за увеличаване на привлечените реални чуждестранни инвестиции и икономическо развитие и не е постигнато разкриване на нови работните места и икономически растеж. Целта на законпроекта е повишаване на контрола и предотвратяване на възможни злоупотреби в процедурите.

В средата на декември парламентът създаде временна анкетна комисия за проучване на всички данни, факти и обстоятелства по изнесените в европейски и български медии твърдения за скандалната подкупна схема при придобиване на българско гражданство от чужди граждани. Нейн председател е Йордан Цонев, а работата й ще продължи три месеца.

Дневник