Днес за всички нас Васил Левски е код, икона, символ на нашата свобода. Това име отдавна е символ на себеотрицание, на обич към род и родина, на безрезервна отдаденост в осъществяването на идеята за изграждане на „Свята и чиста република“.

Днес и тук ние сме заедно, за да преоткрием онзи, някогашния, неподправения и недостижим Левски.

В раздираното ни от противоречия време, в съвременния свят на безверие, на подменени духовни и нравствени ценности, на съмнения и въпроси, на духовен глад, Левски ни е нужен повече от всякога - като опора, като коректив, като надежда за едно по-добро бъдеще.

Защото научим ли се да гледаме на нашето „Днес” през очите на Апостола, осмелим ли се да съизмерим делата си с неговия аршин, препятствията, които ни очакват в нашето „Утре” няма да изглеждат толкова непреодолими, а мечтите ни за един по-справедлив и хуманен свят ще станат напълно достижими. Защото, както пише Апостолът в едно от своите писма: „От никоя страна [за] нищо не се надяваме и никому за нищо не се молим. Всичко се състои според нас в нашите задружни сили. Против тях не може противостоя и най-силната стихия.”

Това каза днес в словото си по повод 146 години от гибелта на Васил Левски Красимира Чалъкова, уредник в къща-музей „Добри Войников“.

"Днес уроците на Апостола на свободата са уроци по смелост, доблест, родолюбие.

Затова, когато поднасяме своето преклонение пред героите от нашето минало, би трябвало да знаем кое изпълва със смисъл построените паметници и ритуалните чествания? Кое ще ни предпази от празната суета тук долу, пред паметника на Левски?

Паметник без живата памет е просто купчина камъни. Затова пиедесталът на Левски е дело на всички нас. Защото всеки ден, всеки един от нас гради или руши националния ни образ, култура и държавност. От нас зависи колко устойчив във времето ще остане паметникът на Васил Левски.

Нека ние, неговите сънародници, за които свободата е даденост, не само да окачваме портретите му по стените, но и да започнем да градим истинските основи на онази свята и чиста република, в която той е вярвал", каза още Чалъкова.

В церемонията пред паметника на Апостола в Шумен участваха десетки шуменци.

Рецитал изнесоха ученици от СУ „Васил Левски“. Цветя поднесоха представители на общинската и областната администрации, общински съветници, политически, просветни, обществени организации, деца, ученици и граждани.

ШУМ.БГ