Над 700 аптеки в цялата страна остават затворени днес заради протест на фармацевти. Исканията за са политики и реформи в сектора, предпазване от корпоративни интереси, както и за подпомагане за въвеждането на новата верификация за лекарствата, съобщава БНР.
От Националната аптечна камара настояват още и за създаване на финансови инструменти, чрез които аптеките да могат да въведат електронните системи, които се изискват от тях; да се създаде електронна рецепта и електронно досие на пациента. Предлагат и единни държавни цени на лекарствата, отпечатани от производителя върху опаковката на всяко лекарство. да не допуска корпоративни интереси да влияят на сектора.
"Протестът не е срещу верификацията на лекарствата, а за това да има цялостност и пълнота във въвеждането на електронно здравеопазване", коментира Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара в ефира на БНР. По думите му е важно промените при лекарствата да не се правят всеки месец, а да се въведе държавно планиране и да се търси европейско финансиране. Той посочи, че според фармацевтите е "абсолютно неправилно производителите да очакват ние да платим въвеждането на системата по верификация".
"Аптеките не трябва да бъдат третирани като фирми и обслужването на пациентите не трябва да се нарича търговия на дребно с лекарства. Държавата трябва да създаде държавна система, в която аптеките да изпълняват преотстъпена държавна поръчка. Очакваме здравният министър да седне на разговори с нас", каза Вълев. Фармацевтите настояват още за осигуряване на равен достъп на всички български граждани до аптечни услуги и фармацевтични грижи.
На 10 февруари влязоха в сила новите европейски правила, които целят да се справят с продажбата на фалшиви лекарства в Европейския съюз. Системата за верификация на лекарствата е задължителна за всички страни - членки на ЕС. На национално и европейско ниво системата обхваща всички участници на пазара - производители, търговци на едро, паралелни дистрибутори, аптеки.
Верификацията изисква всички опаковки лекарства по лекарско предписание, произведени след 9 февруари 2019 г., да бъдат защитени с уникален двуизмерен матричен код, който се поставя от производителя. Всички кодове ще бъдат вкарвани в единен европейски хъб, който от своя страна обхваща националните системи за верификация.
Целта е да се гарантира, че медикаментите достигат по контролиран и защитен път до пациента по цялата верига на доставката - от производителя, през дистрибутора и паралелния търговец, до аптеката - в болницата или извън нея. Системата обаче не обхваща продажбите в интернет. Също така на пазара ще продължат да се продават и старите опаковки лекарства, докато те се изчерпат. Което се очаква да стане след около пет години.
Дневник
Коментари
Анонимен
И фармацефки.
Анонимен
българина , като не може да си прави далаверите , започва да протестира , защо ?