България не подкрепя евентуална военна намеса във Венецуела. Това каза вътрешният министър Екатерина Захариева пред "Дарик радио". Тя изрази надежда, че в южноамериканската страна няма да се повтори сценарият от страни от Близкия изток.
Спорът за вкарването на хуманитарни помощи - храни и лекарства - от САЩ се очаква да нажежи обстановката във Венецуела днес, часове след "войната на концертите", която започнаха президентът Николас Мадуро и обявилият се за държавен глава Хуан Гуайдо. Чавистките власти тази нощ затвориха частично границата с Колумбия, а вчера напълно тази с Бразилия.
"Ситуацията вече е доста конфликтна и ескалира. Призивът е да се проведат демократични избори и венецуелците сами да решат кой да им е президент", каза Захариева.
Тя каза още, че за първи път от 80 години историци от Северна Македония са казали, че има Средновековна българска държава. Вицепремиерът посочи, че тази седмица участниците в комисиите на България и Северна Македония са имали четвърто заседание.
"Най-важното е какво ще пише в учебниците и на какво ще учим децата си – това е основната цел на комисията", обясни Захариева и уточни, че за момента договорът за добросъседство няма да се налага да бъде променян, за да се гарантира, че Северна Македония няма да си промени решението.
По думите ѝ инфраструктурата между двете страни трябва да се подобри. Сред основните проблеми тя посочи липсата на жп връзка. Интересът на българските компании за инвестиции в Северна Македония пък се е удвоил в последните месеци.
Вицепремиерът добави, че България няма намерение да премести посолството си в Израел от Тел Авив в Еруслаим, както направи САЩ и още няколко страни.
Дневник
Коментари
Анонимен
Трябваше да запазим неутралитет въобще. Защо международният червен кръст не иска да участва? А доколкото ми е известно, от името на ЕС са пратени 2 милиона евро парична помощ. Какво е участието на България? Защото от записи от речи на Мадуро се споменават Китай, Индия, Русия, Турция, Иран Палестина и някои европейски страни като неприемащи натиска на САЩ.