За миналата година регионалните здравни инспекции са направили 16 хиляди проверки за това дали са били поставени всички задължителни ваксини според имунизационния календар на България. Издадени са 112 акта на родители, които не са ваксинирали децата си. Отделно са били санкционирани и общопрактикуващи лекари и общ медицински персонал.

Това съобщи днес на пресконференция главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. Той даде да се разбере, че според него обаче не наказателните постановления и планираните глоби от 100 лв. са работещия механизъм за повишаване на хората, които ваксинират децата си. Отбеляза, че например глобите са несъбираеми при безработни хора или хора от малцинствата, които трудно могат да бъдат открити, за да бъдат санкционирани.

Според Кунчев далеч по-ефективни са кампаниите, в които открито да се разясняват нуждите от ваксинация и да се отговаря на различни страхове на хората. А санкциите биха могли да се прилагат само за крайно настроени родители, които категорично отказват ваксинации, въпреки всичко.

"Не приемам спекулацията, че ваксините често пъти дават нежелани реакции. Точно обратното – най-малък е броят на съобщените нежелани реакции именно при ваксините. Показателно е, че при 2 млн. и 200 хил. ваксинации през 2018 г. са съобщени едва 108 нежелани реакции, повечето от които са т. нар. преходни реакции – повишаване на телесната температура, подуване или зачервяване около мястото на поставяне на ваксината", отбеляза още Ангел Кунчев. Само 15 от съобщените случаи на негативни реакции били от ваксината срещу морбили.

По време на пресконференцията здравните власти съобщиха, че в Министерство на здравеопазването са съобщени 51 случая на морбили.

По отношение развитието на имунизационния календар доц. д-р Ангел Кунчев посочи, че Експертният съвет по имунопрофилактика е взел решение чрез Националната програма за грип от следващия сезон да бъде осигурен безплатен достъп до ваксина срещу грип за всички желаещи хора над 65 години. Ще се намалят приемите на ваксина за туберкулоза от 4 на 3, ще се промени схемата на прием за пневмококова ваксина - от 4 на 3, ще се въведе още една реимунизация срещу коклюш в по-висока възраст, както и ще се въведе препоръчителна ваксина срещу варицела, която чрез национална програма да се поставя безплатно на желаещите.

Дневник