Правителството е одобрило на днешното си заседание доклад на министъра на отбраната за плащане до 82.51 млн. лв. (без ДДС) за проекта "Възстановяване на летателната годност на самолети Су-25". Плащането следва да се извърши за сметка на възстановените през 2019 г. средства по сметка на Министерството на отбраната за изпълнение на проекта според съобщението на Министерския съвет.
Решението на правителството за отпускане на сумата беше взето в края на ноември, но тъй като не е направено плащане по договора до края на годината, сумата е прехвърлена за 2019 г.
100 млн. лв. е максималната сума, при която могат да се сключват военни сделки без санкцията на парламента.
Военният министър Красимир Каракачанов одобри сделката с беларуския "558 Авиационен ремонтен завод" в Барановичи за ремонт на 14 щурмови самолета Су-25 със своя заповед от 16 ноември.
В последния доклад на комисията, водела преговорите с беларуския завод, пише: "Цената за изпълнение на всички възможни дейности по предмета на поръчката (при възникнала нужда от това) за 14 бр. самолети Су-25 е в размер на 73 665 500 евро без ДДС." Това означава, че военното министерство ще може да направи пълен ремонт максимум на 8 "щурмовака" Су-25, и то при решение на правителството.
"Изпълнението на проекта ще позволи възстановяване на летателната годност на самолетите Су-25 и запазване на придобити отбранителни способности в периода до придобиване на новия тип боен самолет и достигането до оперативна готовност за използване на същия за действия по земни/надводни цели", пише в днешното съобщение от правителството.
Парламентът даде мандат за преговори между правителствата на САЩ и България за покупката на 8 нови многоцелеви изтребителя F-16 блок 72. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов каза преди две седмици, че е възможно до края на юни да има подписан договор за доставката до края на юни и самолетите да пристигнат до 3 г. Официалното запитване (Letter of Request - LOR) за обвързваща оферта е изпратено до САЩ в петък според източници на "Дневник".
Срокът за отговаряне на LOR е 120 дни, след което, обикновено в рамките на 15 до 50 дни трябва отговорът да бъде одобрен от Конгреса на САЩ. Едва след това на България се изпраща обвързваща оферта (Letter of Offer and Acceptance - LOA).
След това правителството има срок от около три месеца, в който може да прави корекции по офертата, както и да я разгледа. Ако се изискват сериозни промени, те ще трябва да преминат нов кръг на одобрение от американска страна. Едва след това се преминава към подписване на договор.
Сумата за купуване на самолетите с въоръжение, навигационно оборудване, радари, резервни части и обучение на пилоти и технически персонал ще надмине предвидените 1.5 млрд. лв. (без ДДС). 8 бойни самолета биха стрували около 2 млрд. лв., ако се имат предвид сделките за купуване на същия самолет от Бахрейн и Словакия.
Дневник
Коментари
Добави коментар