Парламентът не разгледа днес предложенията за промяна в правилника, с които трябваше да се намери начин депутатите, които не идват на работа, да бъдат лишени от заплатите си. Според източници на "Дневник" идеята ще бъде "замразена". Предложението за промяна на парламентарния правилник беше в дневния ред на парламента, но беше оттеглено от председателя на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ). Мотивът му беше, че на комисията й трябвало повече време да подготви доклада. Час преди оттеглянето депутати от ДПС бяха убедени, че точката няма да бъде разгледана и приета нито днес, нито утре.
Отлагането на точката се случва по-малко от ден след приемането й от парламентарната правна комисия.
Отлагането на промяната беше последвано от активни "совалки" в кулоарите на парламента. Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ и Цветан Цветанов бяха забелязани да влизат в стаята на заместник-председателя на парламента Нигяр Джафер. Карадайъ носеше конституцията. Кирилов разговаря с юристи от коалиционните си партньори от "Обединени патриоти", както и с Хамид Хамид от ДПС.
Повечето от гореспоменатите отказаха официално да коментират какво следва. "Знаете ли как се пише доклад? Доклад се пише тежко", иронично каза депутат от ДПС.
За отрязване на заплатите на отсъстващите депутати се заговори като мярка на мнозинството към бойкота на БСП на пленарните заседания и се появиха проблеми с осигуряването на кворума. Почти невъзможно е управляващите да съберат в зала необходимите 121 народни представители без помощ от ДПС.
Вчера на заседанието на правната комисия Хамид Хамид от ДПС намекна, че партията му може и да не се регистрира за пленарни заседания и така да провали кворума.
Предложението, прието от правната комисия, е, че народните представители, които имат три последователни неоправдани отсъствия или общо пет за месеца, няма да получават никакво възнаграждение или пари за допълнителни разходи.
Против гласуваха депутатите от ДПС, а колегите им от ВМРО се въздържаха. Предложението на НФСБ бе прието в отсъствие на депутатите от "БСП за България" и цели именно те да останат без заплати, тъй като не участват в пленарни заседания от две седмици.
Новите правила нямаше да засегнат депутати, чиито отсъствия се извиняват от председателя на съответната парламентарна група, а след това и от председателя на Народното събрание Цвета Караянчева. Сред тях е и Делян Пеевски от ДПС, който е бил в пленарната зала само на първото заседание на 44-ото Народно събрание на 19 април 2017 г., но голяма част от отсъствията му са извинени.
В момента основната депутатска заплата е 3519 лева, а според сегашните правила на парламента, колкото и да отсъстват без оправдание, депутатите получават една трета от нея, или 1173 лева. Т.нар. безотчетни пари за допълнителни разходи са две трети от заплатата, или около 2346 лева. При повече от пет неоправдани отсъствия в момента депутатите получават една трета от тези пари, или 782 лева. По сегашните правила, дори и да не ходят на работа, депутатите получават около 2000 лева на месец.
С нула гласа "за", 12 "против" и един "въздържал се" на комисията в сряда бе отхвърлено предложението на депутати от БСП заплатата на народните представители да бъде замразена на 2976 лева. В момента основното възнаграждение на народен представител е колкото три средни заплати в публичния сектор и се преизчислява на три месеца.
Христо Проданов от "БСП за България" обяви днес, че е неприемливо мнозинството в парламента да не иска на замрази депутатските заплати на 2976 лева, както предлагат социалистите, при положение че доходите в страната са толкова ниски.
Дневник
Коментари
Анонимен
друг път , това означава , НИКОГА
Анонимен
Гарван,Гарвано око не вади.
Анонимен
Да разбираме, че председателите на парламентарните групи ГЕРБ, ДПС, ОП са извинявали всички отсъствия и ще продължават да ги извиняват.
А на децата, които отсъстват от училище, да не им се извиняват и да не им се полагат детски. Искат народните първенци.
За избраниците няма лимит, няма нужда от документи, за простолюдието - напротив.