Преплетохме бял и червен конец и се закичихме с мартеници. С този български обичай, превърнал се в символ на здраве, благополучие и успех, отбелязваме края на зимата и идването на пролетта. С тази традиция ние, българите, даваме своя принос в общата европейска култура.
С тези думи днес в библиотеката бяха посрещнати десетки деца и родители, които се включиха в 23-тото издание на конкурса „Пижо и Пенда“. Тази година над 300 деца малки и големи момичета и момчета направиха собственоръчно мартеници. Включиха се деца от Шумен, Велики Преслав, Нови пазар, Каспичан, с. Хитрино, с. Царев брод, с. Мадара, с. Стоян Михайловски, с. Марково и с. Ясенково. Днес малчуганите получиха награди за най-малка, най-голяма, най-оригинална мартеница.
Изработените от децата мартеници са подредени в изложба и ще радват посетителите на библиотеката.
В народни носии рано сутринта децата от танцовия ансамбъл „Веселяче“ към ОДК закичиха кмета и заместниците му с направени от тях мартеници. Те пък получиха от кметския екип благодарности и пожелания за здраве и много усмивки.
В Сребровата къща общинското туристическо предприятие покани деца от СУ "Панайот Волов" и им върза мартенички. В двора на възрожденската къща четвъртокласниците изслушаха и лекция за 3-ти март.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонименей
а дректорката на су п волов как е пропуснала да се щракне,ей
Анонимен
щракнала се е , ама на другото място
Анонимене ,че
с пенсионери на морето
Анонимен
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА НА ВСИЧКИ.
Анонимен
Прочетох имената на наградените. Браво на селата Марково, Ясенково, на тамошните учители! Гледах-гледах едно име от "Сава Доброплодни не прочетох. Не са ли участвали? Странно.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ятак
На дъртия на кмета може да се закачиш.
гражданин от село
Браво на такива, които сами си правят мартеничките и радват, кичат с тях! Ама какво да кажем за партиите, дето си присвояват общонародни дни, празници и с парите от данъкоплатците, субсидиите, които получават раздават нашето.
Анонимен
тоя загубен кмет защо не го глобиха дето поредна зима дишаме ужасно мръсен въздух ?