Покрай водевила с изборния кодекс, ГЕРБ и БСП съгласувано работят за спешното изграждане на българската част от така наречения "Турски поток", а президентът Румен Радев публично потвърждава това съглашaтелство. Това гласи позицията на "Демократична България".
Политическата формация обвързва действията на българските политици и с предстоящото посещение в България на министър-председателят на Русия Дмитрий Медведев, от което очаква "да финализира с Борисов предателството на българските национални интереси". Според нея "политически сили в парламента заедно измениха енергийната стратегия на България, за да бъде реализиран руският енергиен проект".
Според политическата формация ползите за Русия са очевидни, а за България остават рисковете и разходите. Обяснението е в това, че именно България се очаква да поеме изцяло разхода от 3.3 млрд. лв. с ДДС, като вероятно сумата ще бъда взета под формата на кредит от държавна фирма. Годишните плащания на лихва и главница, заедно с разходите за поддръжка са значителни и има риск проектът да бъде на загуба, са опасенията на "Демократична България". Тя предупреждава и че правителството може да се откаже от около 1 млрд. долара неустойки по договора за транзит, които са дължими от Русия през следващите десет години.
Като нарича проекта "Руски поток", политическата формация изразява становището, че той блокира достъпа към Европа на неруски газ по Южния газов коридор. "Този проект няма как да се впише в идеята за газов хъб, защото единствено запазва зависимостта от един източник. Няма и одобрение от ЕК, а само спекулации по темата", предупреждава "Демократична България" и напомня, че България продължава да бъде единствената страна в ЕС, почти изцяло зависима от един източник на газ.
"С проекта Русия търси път да реализира геостратегическата си цел, заобикаляйки Украйна, да доставя енергия на политическите си приятели в Сърбия и Унгария. Проблемът е, че България, с парите на собствените си граждани и с цената на икономически риск, се включва да обслужи чужд интерес", предупреждава политическата формация.
"Ние от Демократична България смятаме, че Руски поток не трябва да се строи, защото единствено засилва зависимостта от един източник, а освен това ще доведе и до финансови загуби. На България са необходими алтернативи. Интересът на страната ни е в най-кратки срокове да бъде изграден интерконектора с Гърция (който целенасочено се бави вече 10 години), който ще създаде възможности за внос на конкуренти цени и подобряване на сигурността на доставките", призовава извънпарламентарното политическо обединение.
Дневник
Коментари
КойчевАнонимен
Как така гърците го искат, а на нас не ни е изгодно, мамка ви грантаджийска.
Анонимен
Нито са демократични, нито са българи. Чиста проба яничери.