Вярвам, че разнообразяването на енергийните източници е добро за всички нации. Диверсификацията е ключова – и от гледна точна на отбраната, и на търговията, така генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отговори на въпрос дали пактът се притеснява от общите енергийни проекти на България и Русия.
Попитан за ролята на България в отношенията на НАТО с Русия, Столтенберг посочи, че тя е важна. "Имате обща граница в Черно море, а в исторически план имате близки връзки. Посланието от срещите ми в София е, че България подкрепя 100% подхода на НАТО към Русия – сдържане, отбрана и диалог. Диалогът с Русия не е признак на слабост, а на сила. Доколкото сме единни и предвидими, можем да го водим", посочва той.
На въпрос дали Русия е най-голямата заплаха днес, Столтенберг отговори, че основната заплаха е непредвидимостта и несигурността, идваща от различни посоки. Той уточни, че НАТО не вижда непосредствена заплаха пред нито един съюзник.
Това е и причината, поради която пактът трябва да е подготвен за различни предизвикателства и заплахи едновременно - кибертерористи, но и по-дръзка Русия. "Русия нарушава Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег на действие, като притежава такива ракети. Алиансът е обезпокоен от това. Но същевременно работим за диалог с Русия. Тя ни е съсед. Не искаме нова Студена война, искаме контрол върху въоръженията. И не искаме да я изолираме, а да общуваме и да намерим начин за смекчаване на напрежението", уточни генералният секретар на НАТО.
"България има ключова роля в черноморския регион, стратегическото ѝ положение е важно за алианса. Тя допринася за споделената сигурност, но и за различни дейности и мисии на НАТО – Косово, Афганистан, битката срещу тероризма и тренировъчната ни мисия в Ирак. България е отдаден съюзник", обобщи Столтенберт.
На въпрос за предстоящите сделки за модернизация на българската армия, той отговори, че тя е важна, за да може България да изпълнява поетите ангажименти в отбранителното планиране. "Споразумели сме се за различните способности на всяка нация, така че да се допълваме. Това включва и сухопътните войски. И те трябва да бъдат модернизирани", допълни Столтенберг.
На въпрос за хибридните войни, Йенс Столтенберг отговори, че те замъгляват ясното разграничение между война и мир. "Виждаме кибер атаки, пропаганда, опити за вмешателство във вътрешната политика", каза още той.
Дневник
Коментари
Анонимен
с две думи , нищо съществено не е казал , нито единия , нито другия
Анонимен
Соломон Паси е казал обаче да очакваме ядрено оръжие на територията на нашата страна.
Анонимен
Къде го прочете чебурашке
Чебурашка
отговор
Както се казва - между редовете.Или - казвам ти, дъще, сещай се, снахо.
Соломон Паси е казал, че на Балканите е нужно да има ядрено оръжие. Той не е кой де е. И не приказва какво да е.