В словото си по случай националния празник Трети март президентът Румен Радев призова за единение около историческата истина за освобождението на България от османско иго и около идеала на възрожденците. Той се обърна към гражданите по време на тържествената заря - проверка на площад "Народно събрание".

През годините и в ново време споменът за Руско-турската освободителна война бе изопачаван според политическата конюнктура на момента, но вестниците от онази епоха са съхранили спомена за тази народна война и възторга в Москва и Санкт Петербург", каза държавният глава.

Радев, който точно преди година беше критикуван от руския патриарх Кирил, че отдава заслуга за освобождението на България не само на Русия, но и на Финландия, Полша и Литва, днес в словото си подробно изреди кои народи са допринесли за българската свобода.

"Свободата идва на щиковете на армията на царя - освободител Александър Втори", подчерта той и добави, че петимата синове на императора са служили в действащата армия наред с безименните руски селяни.

"За нашата свобода падат и много румънци, финландци, украинци и доблестни войни от всички народности в руската императорска армия, чийто подвиг днес почитаме", заяви президентът Радев. Той увери, че българският народ завинаги ще пази паметта за онези, които дадоха живота си за свободата, "защото тъй повелява християнското човеколюбие и собственото наше достойнство".

Държавният глава припомни, че преди руската армия да дойде в България, историята на освободителните борби на българския народ е писана от Паисий, който "припомни кои сме и от къде идваме", от борците за църковна независимост, възрожденците, Левски и героите на Априлското въстание.

"Мнозина внушаваха, че глобализацията ще изтрие границите, че глобализираният човек ще надрасне условностите на миналото: историята, паметта, езика и националната си култура. Днес политиката взема реванш над тази заблуда. Затова и дни като днешния са повод за почит, но и повод за единение около историческата истина, около идеала на Възрожденците, в който българите не се делят по вяра и произход, нито по сан и богатство, а заедно се борят за високи цели", призова президентът.

Свободата и справедливостта не се дават даром, а всяко поколение само трябва да я отстои, завърши той.

Ето пълният текст от изказването на президента Румен Радев:

Уважаема г-жо председател на Народното събрание,
Уважаеми г-н министър-председател,
Ваше Светейшество,
Уважаема г-жо кмет на Столична община,
Уважаеми министри и народни представители,
Уважаеми господин Началник на отбраната,
Уважаеми представители на политическите партии и на религиозните общности,
Ваши превъзходителства,
Уважаеми генерали, адмирали, офицери, сержанти и войници,
Скъпи сънародници,

Преди 141 години на днешната дата възкръсва България. Възкресението е плод на дълго усилие и много жертви. Паисий ни припомни кои сме и откъде идваме. Борците за църковна независимост възродиха християнската ни вяра. Възрожденците разпалиха неугасимата искра на свободата. Левски формулира чистата и свята република, в която всички народи ще живеят под едни чисти и свети закони. Бенковски и априлци отвориха фаталната рана в сърцето на тирана. Кладите на Батак, Клисура и Панагюрище бележат пътя към нова България, увенчан с неувяхваща слава от героизма на българските опълченци.

Свободата идва на щиковете на армията на царя-Освободител Александър Втори. През годините и най-вече в ново време споменът за Руско-турската освободителна война бе изопачаван според политическата конюнктура на момента. Но вестниците и хрониките от онази епоха са съхранили спомена за тази народна война, за възторга в Москва и Санкт Петербург при обявяването на манифеста. Споменът за петимата синове на императора, воювали в действащата армия, и този за безименните руски селяни, замръзнали в преспите на Шипка или положили кости край Плевен и Шейново. За нашата свобода падат и много румънци, финландци, украинци и доблестни войни от всички народности в руската императорска армия, чиито подвиг днес почитаме.

Руският историк Николай Епанчин, офицер в освободителната армия, след години ще напише: "Великият християнски народ не може да е себелюбец, той е длъжен да е човеколюбец, иначе не е нито християнски, нито велик".

Достойният български народ завинаги ще пази паметта за онези, които отдадоха живота си за нашата свобода. Защото тъй повеляват християнското човеколюбие и собственото наше достойнство.

Мнозина внушаваха, че глобализацията ще изтрие границите, че глобализираният човек ще надрасне условностите на миналото: историята, паметта, езика и националната си култура. Днес политиката взема реванш над тази заблуда. Затова и дни като днешния са повод за почит, но и повод за единение около историческата истина, около идеала на Възрожденците, в който българите не се делят по вяра и произход, нито по сан и богатство, а заедно се борят за високи цели. За свобода и справедливост, които никога не се дават даром, а всяко поколение трябва само да отстои.

Вечна памет за героите!

Да живее България!

Дневник