С по 240 хил. заявки са били натоварени сървърите на НАП от касовите апарати на един производител вчера, което е довело до временен срив на системата за отчитане в реално време, обяви приходната администрация, цитирана от Би Ти Ви.

През есента на миналата година бе публикувана нова наредба за касовите апарати, която изисква от търговците да имат и нов софтуер, така че складовите наличности и продажбите да се управляват от едно място. С това управляващите целят да ограничат сивата икономика. След протест от страна на бизнеса, че времето за целта не е достатъчно, и среща при премиера Бойко Борисов някои от сроковете в наредбата бяха променени. Касовите бележки от новите апарати, които някои фирми вече издават, съдържат QR код, който потребителите могат да сканират.

Говорителят на НАП Росен Бъчваров обясни, че сървърите са били неработоспособни между 13.30 и 15.40 часа. И след това обаче проблемните фискални устройства на същия търговец са продължили да дават съобщения за грешка.

"Вграденият софтуер на фискалните устройства реагира по начин, който не е нормативно описан в наредбата. Очаква се, че устройството не "пита" сървъра само в определени случаи, а 240 хил. пъти. Получило се това, че е бил бомбардиран сървърът с изключително голям обем заявки", обясни Бъчваров.

Той отбеляза, че преди не е имало начин да се разбере, че има проблем с връзката, докато сега това става ясно на търговеца на шестата минута. Говорителят посочи, че даже да се изпише грешка, това не означава, че апаратът не работи – в следващите 24 часа той може да се използва и чак тогава, ако връзката не бъде възстановена, ще се наложи писането на бележки на ръка.

В НАП ще бъдат извикани програмистите от всички производители на касови апарати, за да се потърси начин подобни проблеми да не се случват отново.

Данъчните предупредиха, че вече се засичат практики свързаният с НАП софтуер да се заобикаля с паралелното инсталиране на програми на таблети и телефони, с които да се прави двойно счетоводство. Администрацията предупреждава, че при установяването на такова нарушение последиците ще са за търговеца, а не за софтуерната компания, която му е предложила вариант за прескачане на правилата.

По повод опасенията на горивния бранш, че новите изисквания за ДДС, акцизна и ценова информация върху касовите бележки ще доведат до затваряне на бензиностанциите, Росен Бъчваров подчерта, че към момента НАП не вижда основание за отсрочка. "Тези промени не изискват повторно изпитване или минаване на тези системи през Българския институт по метрология", посочи той. Крайният срок за въвеждане на изискването за тази информация върху касовите бележки е края на март.

Според него има "изкушение" да се крият данъци от горива, защото те формират около половината от цената.

Дневник