Проект на директива предвижда предпазен механизъм за хората, подаващи сигналите за корупция в държавната администрация. Спрямо тях ще има забрана да бъдат уволнявани, понижавани или да получават негативна атестация, съобщи днес министърът на правосъдието Цецка Цачева на заседание на Националният съвет по антикорупционни политики (НСАП), информира пресслужбата на правителството.

Директивата въвежда и тристепенна система за подаване на сигнали за нарушения в държавната администрация. Промяна на Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация предвижда в мотивите към законопроектите на кабинета и в докладите на министрите да се включва раздел с мерки за противодействие на корупцията, когато такива се съдържат в предложения акт, както и да се посочва дали предлаганите документи няма да създадат корупционен риск.

Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, както и през изминалата година, ще дава също своята независима оценка в тази посока. В съобщението се припомня, че през 2018 г. НСАП прие насоки за изготвяне на антикорупционни планове от министерствата и държавните агенции.

Под председателството на вицепремиера Екатерина Захариева днес съветът прие и препоръка да бъдат фокусирани усилията за обучение на служителите, за изготвяне на антикорупционни планове от Института за публична администрация с участието на неправителствени организации, Главният инспекторат и комисията.

На заседанието си днес НСАП прие и отчет за изпълнението на мерките по Националната стратегия за превенция и противодействие на корупцията 2015 - 2020. Към юни 2018 г. са изпълнени 516 мерки, 200 мерки са в процес на изпълнение.

Дневник